Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Ağız ve Çene Cerrahisi » 20lik Diş Çekimi

20lik Diş Çekimi

20lik diş

20lik diş, akıl dişi olarak da isimlendirilir ve bu dişlerin çekilmesi herkesin hayatında karşılaşabileceği bir işlemdir. 20lik dişler ağızda en son çıkan daimi dişlerdir ve yirmi yaş dişleri olarak da isimlendirilirler. Daimi dişler toplamda 32 adettir, bu dişlerin 28 tanesi ergenlik döneminde ağız içerisindeki yerini alır. En sona 20 yaş dişleri kalır ve toplam 4 adettir. Çenelerin en arka köşesinde yer alan bu azı dişler çoğunlukla çene anatomisine uygun olmadığı için ağız içerisine sürmekte zorlanırlar. Bazen hiç hissedilmeden ağız içerisindeki yerini alan akıl dişleri bazen de ağrı, şişlik veya apse oluşumu gibi rahatsızlıklara sebep olurlar. Karşılaşılan sorunların temelinde çene üzerinde 20 yaş dişleri için yeterli yerin olmaması yatar. Bu nedenle potansiyel tehlike olarak görülen bu dişlerin çekilmesi planlanır. 

Diş Çekimine Nasıl Karar Verilir ?

gömülü 20 yaş dişi

20lik diş çekimi öncesi dişin durumu detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir. 16 yaşından itibaren yirmi yaş dişlerinin düzenli takibi önerilmektedir. Yirmilik diş çekimi normal bir diş çekimi kadar kolay olabileceği gibi bazen cerrahi müdahaleler de gerekebilir. Dişin durumu öncelikle panoramik röntgen veya üç boyutlu dental tomografiye ek olarak klinik muayene ile belirlenmelidir. Çene yapısına uygun olan ve rahatlıkla ağız içerisine sürmüş dişlerin çekimine gerek olmayabilir. Ancak bazen 20 yaş dişleri yanlış açıda çıkabilir veya hiç belirti vermeden diş eti ile örtülü kalarak dışarıdan görünmeyebilir. Düzenli diş hekimi muayenesi ile dişin gelişimi ve sürme yönü  takip edilebilir. Takip altındaki yirmilik dişler çene kemiği veya komşu dişler üzerinde herhangi bir olumsuzluk yaratmadan gerekli müdahaleler yapılabilir.

Gömülü Yirmi Yaş Dişleri

yirmi yaş dişleri

Yirmi yaş dişleri çene içindeki durumlarına bağlı olarak diş eti veya kemikle çevrilerek gömülü kalabilirler. Bir bölümü diş eti ile kaplı olan dişler genellikle enfeksiyon odağı oluştururlar. Oluşan enfeksiyon yanakta şişlik, ağrı ve çene hareketlerinde zorluğa sebep olabilir. Ulaşılması güç bir alanda bulunan yirmi yaş dişlerinin diş fırçalama ile yeterli temizliği çok güçtür. Aynı sebepten ötürü bu dişlerin çürümesi veya enfeksiyonu durumunda iyileştirici tedavileri uygulamak da zorluk yaratır. Ağrı, enfeksiyon, apse veya şişlik gibi belirtiler ile karşılaşıldığı anda 20lik dişlerin çekilmesi gereklidir. Aksi halde tekrarlayan enfeksiyonlar çene kemiğinde ve dişlerde doku yıkımına neden olmaktadır. 

20lik Dişlerin Yan Etkileri

20lik dişler diş dizisinin en arkasından itici bir kuvvet oluşturarak ön bölgedeki dişlerin sıkışmasına ve zamanla çarpık hale gelmesine neden olabilir. 18-20 yaşına kadar sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip olan kişilerde bu yaşlardan sonra oluşan ortodontik bozuklukların kaynağı genelde yirmi yaş dişleri olarak düşünülür. Aynı zamanda yirmi yaş dişlerinin komşuluğunda bulunan azı dişlerine dayandığı noktalarda çoğunlukla temizlemesi güç alanlar oluşur ve bu bölgelerde çürümeler görülür.

20 Yaş Dişleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dişler çene kemiği içinde gelişir ve zamanla ağız içerisine doğru ilerler. Sürme sırasında önce kemik dokusu sonra da diş etini geçmeleri gerekir. Ancak bazı dişler her iki tabakayı birden ve ya sadece diş eti tabakasını geçemezler. İşte bu durumda kalan dişlere gömülü ya da gömük diş denir.

Tüm yirmi yaş dişlerinin çekilmesi şart değildir. Yandaki dişlere zarar vermeyen, çene kemiğinde sıkıştırma yapmayan, ağız içerisinde temizlenebilir bir konumda bulunan ve ya gömük durumda bulunan dişler belirli aralıklarla takip edilebilir. Ancak 20lik yaş dişi çürük veya kırık sonucu madde kaybına uğramış ve dolgu, kanal tedavisi, kaplama veya diğer tedavi yöntemleri ile tedavi edilemiyorsa uzaklaştırılmalıdır. Zamanında alınmayan yirmilik dişler komşu dişlere zarar verir, çene kemiklerinde sıkışma yaparak diş dizisini bozar ve kemik içerisinde enfeksiyona neden olabilir. Bu sebeple 20 yaş dişlerinin düzenli takip edilmesi önemlidir.  

Bu yöntem kulağa korkutucu gelebilir. Cerrahi diş çekimi, dişlerin ağız içerisinde rahatlıkla ulaşılamadığı durumlarda uygulanan yöntemdir. Diş eti altında veya kemik içerisinde gömük dişler bu yöntem ile alınır. Normal diş çekimi gibi lokal anestezi ile bölge uyuşturulur. Tecrübeli bir hekim için standart diş çekiminden farksızdır.

Aşağıda yer alan bilgiler normal şartlar altında dikkat edilmesi gereken önerilerdir. Hekiminiz size uygulanan işlem özelinde farklı tavsiyelerde bulunabilir. Lütfen ilk olarak hekiminizin tavsiyelerini dikkate alınız.

 • Ameliyat bölgesine yerleştirilen tampon ortalama 15-30 dk sıkıca ısırılmalıdır. Kanama devam ediyorsa bu işlem tekrarlanabilir. Devam etmiyorsa tampon çıkarılabilir.
 • Şişlik ve ödem oluşmasını azaltmak için cerrahi işlem uygulanan bölgeye 10 dk aralıklarla soğuk uygulaması yapılmalıdır. Aynı bölgede 10 dakikadan fazla soğuk uygulamak ciltte yanıklara sebep olabilir, bu nedenle mutlaka ara verilmelidir.
 • İşlem sonrasında 3-4 saat boyunca yeme-içme önerilmez. Anestezinin yarattığı uyuşukluk geçmeye başladığında ılık ve yumuşak gıdalar başlanabilir.
 • 20 yaş ameliyatı sonrası ilk 48 saat içerisinde sigara tüketilmemelidir
 • Çekim sonrası ilk 24 saat içerisinde sıcak, asitli ve alkollü gıdalardan uzak durulmalıdır. Ameliyatlı taraf ile gıdaları öğütmekten de kaçınmak gerekir.
 • Diş çekilen bölgede pıhtının sağlığını olumsuz etkilememek için tükürme, emme ve çalkalama hareketlerinden uzak durulmalıdır.
 • Yabancı cisim, parmak veya dil ile diş çekimi sonucu oluşan boşluk bölgesi karıştırılmamalıdır.
 • Ameliyat sonrası ilk gecede yüksek seviyede bir yastıkla uyumak tavsiye edilir.
 • Cerrahi işlem bölgesine zarar vermeden çevre diş ve diş eti dokuları yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalanmalıdır. İşlem üzerinden 24 saat geçtikten sonra yumuşak diş fırçası ile ameliyat bölgesi fırçalanabilir.
 • 24 saat sonrasında tuzlu su ile ılık gargara başlanabilir.
 • Reçete edilen ilaçlar alınmalı ve doktorun tavsiyelerine göre kullanılmalıdır.

Gömük diş ameliyatları sonrası genellikle ilk 24 saat biraz zorludur. 20lik Diş çekilen bölgede şişlik oluşabilir ve sızıntı şeklinde kanama devam edebilir. Anestezinin etkisi geçtikten sonra sızlama veya ağrı başlayabilir. Bu durumların yaşanması gayet normaldir. Durmayan kanama, şiddetli ağrı ve aşırı şişlik durumunda doktorunuza başvurmanız önerilir.

Yirmi yaş dişler, ağızda ağrı, şişlik veya diğer semptomlar gösteren hastalarımızda, diş röntgeni çekerek teşhis edilir. Bu röntgen, dişlerin kökleri, kemik yapıları, açıları ve gömülü olan dişleri gösterir. Dışarıdan görünmeyen, yatay çıkmış ya da yarı gömülü dişler röntgende tespit edilir. Doktorlarımız, diş röntgenini inceleyerek normal diş çekimi ile mi yoksa cerrahi operasyonla mı alınması gerektiğine karar verirler.

Bazı gömülü dişler enfeksiyon veya kist oluşumuyla fark edilir. Böyle bir durumda, diş çekimi öncesinde ilaç tedavisi uygulanır ve daha sonra 20’lik diş çekimi için randevu verilir.

Ağızda alt ve üst çenede en arkada yeterli yer bulan ve sağlıklı bir şekilde çıkan dişler sorun yaratmaz. Ancak genellikle, bu dişler yeterli alan olmadığı için sorunlar oluşur. 20’lik diş belirtileri arasında en yaygın olanları şunlardır:

 • Dişte ve diş etinde ağrı
 • Diş etlerinde oluşan hassasiyet
 • Kulağa ve çeneye vuran ağrı
 • Lenf bezlerinde meydana gelen şişlik
 • Ağızda kötü koku olması
 • Çiğneme esnasında hissedilen ağrı

17-25 yaş arasındaki hastalarımızda bu tür semptomlar genellikle 20’lik dişler ve bu dişin yol açtığı komplikasyonlardan kaynaklanır. Bu belirtileri yaşayan hastalarımızın en kısa sürede polikliniğimize başvurması önerilir.

Diş ağrısı için genellikle ılık ve tuzlu su ile gargara yapılması önerilir. Bir bardak suya bir çorba kaşığı tuz ekleyin ve karıştırın. Bu su ile gargara yapın. Diş ağrısının nedeni şişme ise buz uygulaması önerilir. Bir parça pamuğa karanfil yağı damlatılarak dişeti ve diş çevresinde tutulması da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, karbonatı ılık su ile karıştırarak gargara yapmak da iyi gelir. Ancak ağrı devam ediyorsa, 20’lik diş ağrısı için ilaç en iyisidir.

Akıl dişi adı verilen son çıkacak dişler genellikle çenenin arka kısmında 17 ila 25 yaş aralığında çıkar ya da çıkmaya çalışır. Ancak, genetik faktörlerin etkisi nedeniyle bu dişler daha erken veya daha geç çıkabilir. Bazı insanlarda 16 yaşında bile çıkabilirken, diğerlerinde ise 70 yaşına kadar diş kaybı yaşamış ve protez kullanan bir kişide bile diş çıkma olasılığı vardır.

20’lik dişler, genellikle diş etleri altında ve çene kemiği içinde büyüyen, üst azı dişleri olarak bilinen dişlerdir. Ancak, bu dişlerin bazı durumlarda çekilmesi gerekebilir. İşte akıl dişlerinin hangi durumlarda çekilmesi gerektiği hakkında bilinmesi gerekenler:

 1. Erken Yaşta Çekilmesi Daha Uygun Olabilir

Yaş ilerledikçe, çene kemikleri esnekliğini kaybeder ve 20’lik dişlerin çekilmesi daha zor hale gelir. Bu nedenle, gençken çekilmesi daha uygundur. Ayrıca, yaş ilerledikçe diş çekimi sonrası dudakta uyuşma ve hissizlik olasılığı artar.

 1. Enfeksiyon Durumlarında Hemen Çekilmelidir

20’lik diş apsesi, diş eti şişmesi ve enfeksiyon gibi durumlarda, dişin çekilmesi gerekebilir. Diş etinin altında bu dişlerin koruyucu bir zarı olan folikül bulunur. Diş çıkmaya çalışırken bu alanda enfeksiyon oluşabilir ve diş etleri şişer, ağrı yapar. Ayrıca, enfeksiyon kötü koku ve tada neden olabilir.

 1. Çapraşıklık Problemi Oluşturabilir

20’lik dişler, diğer dişlerin arkasında bulundukları için temizlenmeleri zor olabilir. Diş fırçası bu bölgeye ulaşamaz ve zamanla burada çürükler oluşabilir. Ayrıca, bu dişler çıkmaya çalışırken, alan dar olduğu için ön dişlerde çapraşıklığa neden olabilir.

 1. Kist Oluşumuna Neden Olabilir

20’lik dişler çekilmediğinde, dişin çevresinde kist oluşabilir. Bu kistler, kemik ve diş etlerinde hasara neden olabilir. Bazı durumlarda, hastanın hiçbir şikayeti olmayabilir, ancak röntgenlerde gömülü durumda olan dişlerden kaynaklanan kist olayları gözlemlenebilir.

 1. Çürük Oluşumuna Yol Açabilir

20’lik dişler, çıkarken bulundukları bölgenin dar olması nedeniyle ön dişlere zarar verebilir ve büyük azı dişlerinin köküne baskı yaparak kökte sorunlara neden olabilir. Ayrıca, burada besin gömülmeleri oluşabilir ve zamanla çürüklere yol açabilir.

 1. Yanağa Batması Problemi

20 yaş dişleri, çıkarken komşu dişlere baskı yaparlar ve bazen yanağa batıp enfeksiyonlara neden olabilirler. 

20 yaş dişleri, diş eti iltihabı, diş çürükleri, besin birikimi, komşu dişlerde mine ve kök doku kaybı gibi ağız ve diş problemlerine sebep olabilir. Bu nedenle gömülü veya yarı gömülü dişler yanı sıra düzgün çıktığı halde ağızda sıkışıklığa neden olan dişler de ameliyatsız bir şekilde 20’lik diş çekimi ile çıkarılmalıdır. 20 yaş diş çekimi fiyatı, dişin durumuna bağlı olarak normal diş çekim fiyatından farklılık gösterir ve kesin bir fiyat vermek için muayene edilmesi gereklidir.

Bu dişlerin nasıl çekileceğine karar vermek için öncelikle dişin röntgeni çekilir. Düzgün çıkan ama çürük veya ağızda sıkışıklık nedeniyle çekilmesi gereken dişler, diğer dişlerin çekimi gibi basit bir işlemle çekilebilir. Ancak, sorunlu dişlerin büyük çoğunluğu cerrahi bir işlem olan diş ameliyatı ile çekilir. Daha ileri durumlarda ise farklı diş düzeltme yöntemleri de düşünülmelidir.

20 yaş dişleri, normal dişlerin çekiminden daha zor ve karmaşık olabilirler. Gömülü veya yarı gömülü dişlerin çekimi genellikle cerrahi operasyon gerektirirken, normal dişlerin çekimi ameliyatsız yapılabilir. Akıl dişlerinin konumuna, büyüklüğüne ve kapladığı dokunun kalınlığına bağlı olarak, diş çekiminin zorluğu farklılık gösterir. Bu nedenle, diş röntgeni çekildikten sonra diş hekimleri, dişin çekim yöntemini belirlerler. Ancak, yirmilik dişlerin konumu ve büyüklüğü normale uygun ise, çekim işlemi normal diş çekimi ile aynı şekilde gerçekleştirilir.

20’lik dişlerin tedavisi zor olabilen bir süreçtir. Eğer dişlerde ciddi sorunlar varsa, cerrahi müdahale gerektiren durumlar da olabilir. Ancak, cerrahi müdahale gerekmeden önce, dişlerde tekrar eden problemler varsa tedavi edilmeye çalışılır. Ancak, tedaviye rağmen sorunlar devam ederse, diş çekimi kaçınılmaz hale gelir.

Akıl dişlerinin çekimi sonrasında bazı komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu nedenle hastalar sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınmalıdır. Kanama olasılığına karşı, 24 saat boyunca diş çekim yapılan bölgede çiğneme yapmaktan kaçınmak gereklidir. Ayrıca diş fırçalamak da dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Ağız hijyenine daha fazla önem vermek de gerekebilir.

20 yaş dişi, genellikle çene kemiği içinde gömük kalmış dişlerdir. Diş eti veya kemikle kaplı olduğu için enfeksiyonlara ve buna bağlı yüz şişmesi veya çene açmada azalmaya neden olabilirler. Tekrarlayan enfeksiyonlar kemik erimesine ve iltihaplı doku oluşumuna yol açabilir. Ayrıca konumundan dolayı ön dişlere baskı yaparak ağrı ve çapraşıklığa neden olabilirler. Akıl dişleri genellikle cerrahi olarak çekilir ve çekim sonrası şişlik ve ağrı gibi sorunlar görülebilir, özellikle diş eti veya kemik dokusu varsa.

Yirmi yaş dişleri her ağızda yer almaz ve bazı insanlarda hiç oluşmazlar. Yirmi yaş dişleri, çene kemiğinde yeterli alan varsa diğer dişler gibi normal bir şekilde çıkabilirler. Ancak, ağızda yeterli alan yoksa dişler gömük veya yarı gömük pozisyonda kalabilirler ve diş eti enfeksiyonları, diğer dişlerin sıkışması, ağız kokusu ve diğer sorunlara neden olabilirler. Bu durumda, yirmi yaş dişleri alınması gerekebilir.

20 yaş dişleri, ağızda kemik ve dişeti dokusu tarafından çevrelenen dişlerdir. Ancak bazı durumlarda dişin büyüklüğü, konumu veya çevresindeki diğer dişler nedeniyle doğru pozisyonda çıkamazlar ve gömülü kalırlar. Gömülü dişler, dişin sadece kemik dokusu tarafından kaplanması veya hem kemik hem de dişeti dokusu tarafından kaplanması durumunda oluşur. Gömülü dişler ağızda sıkışıklık, ağrı, enfeksiyon, çürük veya diğer diş problemlerine yol açabileceği için çekilmesi gerekebilir.

Tüm yirmi yaş dişlerinin çekilmesi gerekmez. Eğer akıl dişi ağrısız ve sorunsuz bir şekilde ağızda yer alıyorsa ve çevre dokulara zarar vermiyorsa çekilmesi gerekli değildir. Ancak yirmi yaş dişi ağız sağlığına zarar veriyorsa ya da potansiyel olarak ileride problemlere yol açabilecek bir pozisyonda ise çekilmesi önerilebilir. Bu nedenle 20lik akıl dişlerinin çekilip çekilmeyeceği, her bir bireyin ağız yapısı ve diş sağlığı durumuna göre değişebilir.

20 yaş dişi çekim fiyatları, dişin bulunduğu konuma, durumuna ve çekim yöntemine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, akıl diş çekimi konusunda net bir ücret belirtmek için diş hekiminizle görüşmeniz ve muayene olmanız gerekmektedir.

Bunu beğen:

%d