Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Ağız ve Çene Cerrahisi » All on Four Implant

All on Four Implant

all on 4 implant

All on 4 İmplant veya All on 6 İmplant Nedir ?

Tüm dişlerini kaybetmiş ya da kaybetmenin eşiğinde olan kişiler için, çareleri hızlı bir şekilde bulabilmek önemlidir. Kimse uzun süreli tedavi yöntemleriyle vakit kaybetmek istemez çünkü zaman değerli bir hediyedir. Diş hekimliği alanında zaman konusunun çıkış noktası all on four ya da all on six tedavi yöntemleridir. Bu tedavi tekniğinde sabit dişler, dişler çekildikten hemen sonra yerleştirilebilir veya dişler çekilmişse kemik hazırlığı tamamlanır. Klinik çalışmalar 30 yılı aşkın süredir kullanılan bu yöntemin etkili olduğunu göstermiştir.

Çeşitli nedenlerle uzun süre ihmal edilen çeneler değerlendirildiğinde diş eti enfeksiyonları, diş kökü iltihabı, kemik erimesi veya morfolojik değişiklikler keşfedilebilir. Bu gibi durumlarda geleneksel yöntemlerle hastaları tedavi etmek son derece zor olmaktadır.

Tüm dişlerin kaybedildiği çenelerde, gereken implant sayısı kemik yoğunluğuna ve bireysel anatomik hususlara bağlı olarak değişir.
Üst ve alt çeneler karşılaştırıldığında, üst çene: 

 1. Daha geniş yüzeylere sahiptir; Ve
 2. Ön bölge önemlidir ve gülüşte ilk öne çıkan bölge olduğu için estetik bölge olarak adlandırılır.
 3. Kemik çeneye göre daha gözenekli ve daha düşük kemik yoğunluğuna sahip olduğu için implantların kemiğe entegre olması daha uzun sürer.
 4. Üst çenenin arka kısımlarında nefes almaya yardımcı olan sinüs boşlukları bulunur ve bu bölgelerdeki kemik tipik olarak daha kısadır. Bu nedenle kısa implantlar, açılı implantlar veya kemik büyütme işlemleri bu alanda tercih edilebilir.
 5. Tüm bu anatomik faktörler nedeniyle, üst çenede sağlam bir destek çerçevesi oluşturmak için tipik olarak all-on-six protez kullanılır.

Alt çene incelendiğinde şunlar görülür: 

 1. Kemiğin üst çeneye göre daha dar, sivri yüzeyleri vardır.
 2. Alt çene üst çeneye göre daha yoğun kemiğe sahip olduğu için implantlar kemiğe daha sıkı tutunur ve kaynama oranları daha yüksektir.
 3. Kemik dokusunun sağladığı güçlü destek nedeniyle arka bölgeye bir implant ve ön bölgeye iki implant yerleştirmek veya toplam dört implant ile all-on-four tekniğini kullanmak tercih edilir.

Hangi durumlarda all on four veya all on six kullanımına izin verilir?

Hemen diş yaptırmak isteyen, tüm dişlerini kaybetmiş ya da kaybedecek, temel implant girişimlerine engel bir sağlık sorunu olmayan herkes kullanabilir.

All on Four veya All on Six Yöntemleri Hangi Faydaları Sağlar?

 1. Kemik defektlerini uzun süreli ileri cerrahi tekniklerle tedavi etme zorunluluğu yoktur.
 2. Dişsiz geçirilen süre en aza indirilerek iş ve sosyal hayatı engellemeyen bir çözüm sunulur.
 3. Çenenin anatomik bileşenlerinden etkilenmeden yanıt verilir.
 4. Dişler hemen takılabileceği için yeme-içme kısıtlanmaz.
 5. Dişler hemen takıldığı için konuşmayı engellemez.

All-on-four veya all-on-six implant teknikleri nasıl kullanılır?

 1. Tedaviyi yapan diş hekimi hastanın sağlığını değerlendirir ve implantların yerleştirileceği kemiği dikkatlice inceler.
 2. Ameliyat sırasında, implantlar çene üzerinde dört özel konumda ve alışılmadık bir açıda konumlandırılır.
 3. İmplantların iyileşme fazı boyunca kemikle birleşmesi beklenir.
 4. Son olarak implantların üzerine çıkarılabilir veya sabit diş kaplamaları oluşturulur.

İmplantlar birkaç saat içinde yerine yerleştirilebilir. Hastaya bağlı olarak iyileşme süreci farklı olabilir. Diş veya implant gibi uygulamalarla, ağız ortamı uygunsa kısa sürede yumuşak yemeklerin tüketilmesine olanak sağlayan sabit dişler oluşturulabilir.

All-on-Four İmplant Cerrahisinin Ne Faydaları Var?

 1. Tüm dişler tek randevuda tedavi edilebilir. 
 2. Çenenin tamamını tedavi etmek için bireysel implant prosedürlerine göre daha az implant gerektiğinden daha ekonomiktir.
 3. Sabit dişler rahat kullanılır ve implantlara güvenli bir şekilde bağlanır.
 4. Daha az implant yerleştirileceği için daha az rahatsızlık olacaktır.

All on Six İmplant Tekniği Avantajları Nelerdir?

 1. Tek çene için altı adet implant kullanımı, daha fazla diş desteği sağlar.
 2. Tek bir seans ile tüm çenenin diş tedavisi tamamlanabilir.
 3. İmplant üstü diş protezleri için daha iyi bir destek sağlar
 4. All on four tekniği ile benzer olarak daha konforlu bir uygulamadır.

All on Four veya All on Six Tekniği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

All on four veya all on six implant çözümleri ile implantların vidalanması ve sabit diş protezlerinin takılması işlemi ile birkaç gün içinde tamamlanabilir. Bu sayede, hastaların kısa sürede yeni dişlerinin tadını çıkarması mümkündür.

Uygulanan implantlar diğer implant tedavileri gibi uzun ömürlüdür. Başarı oranı, hasta tarafından düzenli bakımın yapılmasına bağlıdır.

All on four implant tekniği, normal implant tekniklerinden farklıdır çünkü sadece dört adet implant kullanılarak tam bir diş setinin tedavisi tamamlanır. Normal implant yöntemlerinde ise, daha fazla implant kullanılır ve dişler tek tek tedavi edilmesi amaçlanır.

All on four ve all on six implant tedavisi esnasında lokal anestezi uygulanır ve bu nedenle hastalar herhangi bir ağrı veya acı hissetmezler. Operasyon sonrası hafif ağrı veya hassasiyet olabilir, ancak bu belirtiler genellikle bir kaç gün içinde geçer.

Tüm implant diş tedavilerinde dikkat edilmesi gereken hususlar benzerdir. Hastaların düzenli diş fırçalamaları, diş ipi, arayüz fırçası kullanmaları ve sert gıdalardan kaçınmaları gerekir.

All on 4 veya all on 6 six implant yöntemlerinde, tek tek yapılan implant tekniklerine göre daha az implant kullanıldığı için, maliyet daha düşüktür. Tüm dişlerini kaybeden veya çekilmesi gereken hastalar için hızlı ve güvenilir bir tedavi alternatifi sunar. Ancak, her hastanın durumu farklı olabilir, tedavinin toplam maliyeti için hekiminiz ile detaylı görüşmeniz gerekir.