Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Çocuk Diş Hekimliği | Pedodonti » Koruyucu Diş Hekimliği

Koruyucu Diş Hekimliği

koruyucu çocuk diş tedavisi

Koruyucu Diş Tedavileri Nelerdir?

Koruyucu Diş Tedavilerinin temel amacı dişler herhangi bir zarar görmeden önce önlem almaktır.

 1. Flor desteği: Flor minerali, diş minesini güçlendiren ve çürükleri önleyen doğal bir elementtir. Flor uygulaması ile diş minelerinin güçlendirilmesi hedeflenir.
 2. Diş koruyucu dolgular: Diş minesini koruyucu dolgular, diş minesi üzerinde renklenmiş, derinlikten dolayı ulaşılması güç, kırık veya çatlak alanları doldurarak mineye savunma desteği sağlar.
 3. Ağız ve çene koruyucular: Spor veya diğer fiziksel aktiviteler sırasında ağız, diş veya çene zedelenmesinin önüne geçmek için kullanılan dişlik veya ağızlıklardır.
 4. Gece plakları: Diş sıkma ve diş gıcırdatma aktivitelerinin farketmeden dişler üzerinde verdiği zararların önüne geçen plaklardır. Dişlerin aşınmasını ve kırılmasını önleyerek özellikle mine dokusunu korurlar.
 5. Diş Hassasiyeti Önleme: Diş hassasiyeti, soğuk veya sıcak gıdalar alındığında ağrı hissedilmesidir. Diş hassasiyetini önlemek veya şiddetini azaltmak için özel diş macunu, florür içeren jel veya diş koruyucu dolgular kullanabilir.
 6. Düzenli diş kontrolü ve diş temizliği: Dişlerde zamana bağlı görülen çürük, aşınma veya yıpranma belirtileri diş hekimi tarafından kolaylıkla farkedilebilir. Ek olarak, düzenli yapılan diş temizliği dişler etrafındaki gıda ve bakteri yuvası olan diş taşlarını uzaklaştırarak diş minesini korur.

Çocuklarda Süt Diş Çürüğünü Önlemek

Süt diş çürüğünü önlemek için birkaç alternatif bulunmaktadır;

 1. Diş temizliği ve muayeneleri: Rutin diş temizliği ve muayeneleri, diş sorunlarını kötüleşmeden tespit edip tedavi etmeye yardımcı olabilir.
 2. Koruyucu dolgu malzemeleri: Fissür örtücü ismi verilen koruycu dolgu uygulamaları, çürükleri önlemeye ve durdurmaya yardımcı olmak için dişlerin ince bir tabaka halinde örtülmesidir.
 3. Florür ile tedaviler: Florür tedavileri dişlerin daha güçlü olmasına ve diş çürümelerinin durdurulmasına yardımcı olabilir.
 4. Ortodontik tedavi: Çarpık dişler ve eğri dişler temizlenemeyen kuytu alanların oluşumuna neden olmaktadır. Diş dizisinin düzeltilmesi fırçalama ile daha kolay temizlenecek bir ağız ortamı oluşturur.

Çocukların Ağız ve Diş Sağlığı için Ailelere Tavsiyeler

 1. Sık fırçalama ve diş ipi kullanımının yanı sıra diğer faydalı ağız hijyeni uygulamalarını teşvik etmek.
 2. Şeker ve asit oranı yüksek yiyecek ve içeceklerden arındırılmış dengeli bir beslenmeye yönlendirmek.
 3. Ağız yaralanmasını önlemek için çocukların spor ve diğer fiziksel aktivitelere katılırken güvenlik teçhizatı kullanmasını sağlamak.
 4. Herhangi bir diş sorununu hızlı bir şekilde tespit etmek ve çözmek için rutin diş temizliği ve muayeneleri düzenlemek.

Koruyucu Diş Tedavileri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Temizlikler, muayeneler, florür tedavileri, diş dolguları ve ortodontik muayeneler, çocuklar için koruyucu diş bakımı örnekleridir.

Çürük önleyici dolgular, diş bozukluklarını kötüleşmeden bulup çözmeye yardımcı olabilir, ağız sağlığını iyileştirir ve gelecekteki diş sorunlarının olasılığını azaltır.

Çürümeyi ve kırılmayı durdurmaya yardımcı olmak için dişlerin üzerine özel önleyici diş dolgusu olarak bilinen ince bir tabaka yerleştirilir.

Florür tedavileri sırasında diş minesini oluşturmaya ve diş çürümesini durdurmaya yardımcı olmak için florür dişlere bölgesel olarak uygulanır.

Ebeveynler, çocuklarına düzenli olarak diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı öğreterek ve çocuklarına örnek olarak çocuklarında sağlıklı ağız hijyeni uygulamalarını teşvik edebilir.

Mükemmel ağız sağlığının korunması konusunda eğitim ve tavsiye vermenin yanı sıra rutin diş muayeneleri ve temizlikleri, herhangi bir diş sorununu kötüleşmeden tespit edip tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Çocuk diş tedavilerinde, çocukların diş sorunlarını tedavi etmenin yanı sıra koruyucu diş bakımı sağlamaya odaklanan bir anlayış takip edilir. Çocuklara şefkatli ve verimli diş bakımı sağlayarak, sağlıklı diş ve diş etlerini korumaya yönelik önleyici tedbirler ve tedaviler hakkında tavsiyelerde bulunabilirler.

Bunu beğen:

%d