Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Çocuk Diş Hekimliği | Pedodonti » Süt Diş Tedavileri

Süt Diş Tedavileri

çocuk diş tedavileri

Geçici Dişlerin Önemi

Süt dişleri olarak adlandırılan geçici dişler, bir çocuğun ağız sağlığı ve büyümesi için çok önemlidir. 

 1. Kalıcı dişlerden önce ağzın temel elemanıdır
 2. Konuşmanın oluşumuna yardımcı olur
 3. Sindirime ve çiğnemeye yardımcı olur
 4. Yüzün şekline ve görünümüne katkıda bulunur

Süt Dişlerinde Sıklıkla Görülen Diş Sorunları

 1. Süt Diş çürüğü
 2. Diş eti hastalığı
 3. Çarpık veya yanlış hizalanmış dişler
 4. Erken süt dişi kaybı

Süt Dişlerinde Çocuk Diş Tedavisi Seçenekleri

 1. Çürüyen veya kırılan dişleri onarmak için diş kaplamaları veya dolguları
 2. Bir süt dişi vaktinden erken kaybedildiğinde, dişlerin kaymasını veya çapraşıklığını durdurmak için yer tutucular kullanılır.
 3. Çapraşık veya yanlış hizalanmış dişleri düzeltmek için diş teli veya damaklık gibi ortodontik apareyler kullanılır
 4. Aşırı çürüme veya kırık nedeniyle kurtarılamayan dişler için süt diş çekimleri yapılır

Süt Dişlerinde Sorunları Önleme

Aileler çocuklarını yeterli diş fırçalamaya teşvik ederek çürüklerin oluşmasını engelleyebilir. Ayrıca şekerli ve asitli gıdalardan uzak bir beslenmeyi teşvik edebilir. Süt dişlerinde olası problemleri erken teşhis etmek için rutin diş kontrolü ve diş temizlik randevuları alabilirler. Çocuk diş tedavilerinde gelecekteki zararı en aza indirmek için geçici diş değişimlerinin de yakından takip edilmesi önem taşımaktadır.

Süt Diş Tedavileri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çocuklarda çıkan ilk dişler süt dişleri olarak adlandırılır ve yaygın olarak geçici dişler veya süt dişleri olarak bilinir.

Bir çocuğun ağız sağlığı ve gelişimindeki birçok önemli rolü arasında, süt dişleri konuşma gelişimi, çiğneme ve sindirme ile yüz yapısı ve görünümüne yardımcı olur. Ayrıca kalıcı dişler için yer tutucu görevi görürler.

Diş çürüğü, diş eti hastalığı, çarpık veya çapraşık dişler ve erken diş kaybı, süt dişlerini etkileyebilecek bazı tipik diş sorunlarıdır.

Çocukların süt dişlerini tedavi etme alternatifleri, diş sorununa bağlı olarak değişecektir. Diş kaplamaları veya dolguları, yer tutucular, diş telleri veya diğer ortodontik prosedürler ve kurtarılamayan ciddi şekilde çürümüş veya kırık dişler için diş çekimleri sık görülen tedavi seçeneklerinden bazılarıdır.

Ebeveynler, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını, sık diş muayenelerini ve diş temizliğini teşvik ederek, çocuklarının süt dişleriyle ilgili diş sorunlarından kaçınmasına yardımcı olabilir. Ebeveynler ayrıca, ek çürüme veya hasarı durdurmak için fissür örtücü denilen koruyucu diş dolguları yaptırabilirler.

Herhangi bir diş tedavisinden sonra olduğu gibi, süt dişleri için yapılan tedaviler ağızda bir miktar ağrıya neden olabilir. Bu gibi olumsuz sonuçlar genellikle küçük ve geçicidir.

Süt diş çürükleri tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi dolgu veya kanal tedavisi ile tedavi edilir. Bunun için ilk olarak lokal anestezi uygulanır. Daha sonra çürük temizlenir ve gereken tedavi uygulanır. Süt dişleri geçici dişler olduğu için alttaki daimi dişin çıkması yakınsa çürük süt dişinin çekilmesi söz konusu olabilir. Bu durumda alttaki dişin ağız içerisinde çıkması takip edilmelidir. Daimi dişin çıkmasına çok varsa ve diş çekilmek zorundaysa, geride kalan boşluğun diş yer tutucular ile korunması gerekir.

Özel diş kliniklerinde alınan çocuk diş tedavi hizmetleri sigorta kapsamında yer almaz.

Bunu beğen:

%d