Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya

Diş Teli Tedavisinde İdeal Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır ?

İçindekiler

Diş teli tedavisinde ağız hijyeni tedavinin seyrini belirleyen en önemli etmenlerden birisidir. Ortodontik tedavide başarı %50 Hekim , %50 Hasta‘ya bağlıdır.

ortodontide 5 altın kural

Diş Teli Tedavisinde Etkili Diş Fırçalamanın 5 Altın Kuralı

  1. Dişler ve diş etleri her yemekten sonra fırçalanmalı
  2. Sadece diş fırçası tüm gıda artıklarını uzaklaştırmaya yeterli değildir. Diş arası fırçası her yemek sonrası kullanılmalıdır
  3. Günde 3 defa yemek yeniyorsa en az 3 defa, 5 defa yemek yeniyorsa 5 defa diş fırçalanmalıdır
  4. Evden diş fırçasını almadan çıkılmamalı, gün içinde diş macunu olmadan sadece fırça ile gıdaları uzaklaştırmak bile yeterlidir
  5. Diş fırçasının markası önemsizdir. Küçük başlıklı, aynı boydaki kıllardan oluşan basit tasarımlı fırçalar en etkilisi !

Diş Fırçalama Tekniği Resimli Anlatım

diş arası fırça

Diş Teli Tedavisinde Diş Aralarının Temizliği Nasıl Yapılır ?

Diş tellerinin arasına yiyecek sıkışarak renklenmelere, diş çürüklerine, diş eti hastalığına ve ağız kokusuna neden olabilir. 

Diş teli tedavisinde tellerinin altı, bant ve braket araları gibi ulaşılması güç bölgelerin temizliği için en kullanışlı araçlardan birisi diş arası fırçalarıdır. Diş arası fırçaları farklı boyut ve şekillerde eczanelerden temin edilebilir. Ağız duşu kullanımı da yine diş aralarının temizliği için tercih edilebilir. 

en iyi dis fırçası

Ortodontik Tedavide Hangi Diş Fırçasını Tercih Etmeliyim ?

Diş fırçası seçerken, marka kritik bir önem taşımamaktadır. Arka dişlere ulaşmayı kolaylaştıran küçük başlığa sahip, çok sayıda kıl içeren ve orta-yumuşak bir fırça tercih edilmelidir. En geç 3 ayda bir diş fırçasının yenilenmesi gerekir. 

Manuel veya elektrikli diş fırçası seçimi kişisel tercihinize bağlıdır. Ancak bilimsel araştırmalar elektrikli fırçaların doğru kullanılmadığında zararlı yan etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Elektrikli diş fırçası kendi mekanizması sayesinde dönüyor veya hareket ediyor olsa da her diş yüzeyine ulaştığından emin olmak gerekmektedir. Aşırı ve kontrolsüz kuvvet iletimi hem diş eti dokularında hem de  diş telleri üzerinde hasara neden olabilmektedir. Bu nedenle manuel diş fırçası her zaman daha güvenli bir seçenek olacaktır. Yine de elektrikli diş fırçası tercih edileceği durumlarda doktorunuzdan doğru kullanım hakkında bilgi almanız en doğrusu olacaktır. 

en iyi diş macunu

En İyi Diş Macunu Hangisi ?

Ortodonti tedavisi sırasında önemli olan marka ve içerikten ziyade, sizi fırçalamaya motive edecek diş macununu seçmektir. Beyazlatıcı diş macunlarının sık kullanılması tavsiye edilmez. 

diş teli fırçalama sayısı

Ortodonti Tedavisinde Diş Fırçalama Sıklığı Nasıl Olmalıdır ?

Diş teli tedavisinde en çok gelen soru ” Dişimi günde kaç defa fırçalamalıyım?” sorusudur. 

Günde 3 öğün yemek yiyen bir insan düşünülünce; Sabah kalkınca, kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve yatmadan önce olmak üzere ortalama 5 defa diş fırçalama tavsiye edilmektedir. Burada temel mantık gıda artıklarının diş aralarında uzun süre kalmasını engellemektir. 

Diş ve çevre dokuları temiz tutmak; ağız kokusunu, kemik kaybını ve diş eti enfeksiyonunu önleyerek tedavinin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. 

Ortodontik Tedavi Sırasında Ne Sıklıkta Diş Taşı Temizliği Yapılmalıdır ?

Ortodontik tedavi sırasında ihtiyaca bağlı olarak diş taşı temizliğinin 3 ay ile 6 ay arasında tekrarlanması önerilmektedir. Diş telleriyle ideal hijyeni sağlamak en disiplinli fırçalayanlar için bile çok zordur. 

Bunu beğen:

%d