Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Estetik Diş Hekimliği » Yaprak Porselen

Yaprak Porselen | Laminate Veneer

yaprak porselen lamina

Laminate porselen kaplama: nedir bu?

Dişlerin ön yüzeyine laminate veneer adı verilen ince bir kaplama yerleştirilir. Bu kaplama, dişlerin rengini, şeklini ve boyutunu gerektiği gibi değiştirmeyi mümkün kılar. Sonuç olarak en sık kullanılan diş estetiği tekniklerinden biridir.

Yaprak porselen nasıl oluşturulur?

Diş hekimi laminate veneer uygulamadan önce dişleri iyice incelemeli ve ölçmelidir. Hazırlanan ölçüler daha sonra benzersiz bir seramik maddeden yapılmak üzere laboratuvara gönderilir. Bu madde dişe uygulanmadan önce dişlerin ön yüzeyini kaplayacak şekilde oluşturulmuştur. Lamine veneerlerin yapıştırılması güçlü yapıştırıcılar ile gerçekleştirilir.

Lamine porselen uygulamaları ne gibi faydalar sağlar?

Laminate veneer kullanımı çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bunlar birkaçı:

  1. Estetik görünüm: Lamine kaplamalar, dişlerin doğal görünümünü korurken daha estetik bir sonuç elde etmeyi sağlar.
  2. Hızlı sonuçlar: Lamine kaplamaların uygulaması tipik olarak birkaç seansta tamamlanabilir.
  3. Daha koruyucu: Lamine kaplama tedavisi, dişlerde çok az veya hiç aşındırma olmadan yapılır, bu nedenle çok az veya hiç malzeme kaybı olmaz ve dişleriniz zarar görmez.
  4. Dayanıklı: Lamine porselen kaplama uzun ömürlüdür ve renk değiştirmez.

laminate veneer tedavisi süreci

Tipik olarak, yaprak porselen tedavi prosedürünün birden fazla aşaması vardır. Tedavi sürecinin genel adımları şu şekildedir:

  1. Değerlendirme ve hazırlık: Diş hekiminiz dişlerinizin durumunu değerlendirecek, uygun olup olmadığını değerlendirecek ve istediğiniz sonuçları anlayacaktır. Kırık veya hasar görmüş dişleri onarmanın yanı sıra, dişlerinizin rengini, şeklini ve boyutunu değiştirmek için laminate veneer tedavisi kullanılabilir.
  2. Kurulum: Diş hekiminiz dişinize uygun bir kalıp alacak ve lamine yapılacak dişlerin yüzeyini hafifçe örtecektir. Bu kalıp, diş laboratuvarına benzersiz laminate kaplamalarınızı oluşturmak için ihtiyaç duyduğu ölçümleri verecektir. Dişler hazırlanırken lokal anesteziye ihtiyaç duyulabilir.
  3. Üretim: Kalıplarınıza göre, laboratuvar uzmanları kişiselleştirilmiş lamine veneer kaplamalarınızı yapacaktır. Genellikle, bu işlem birkaç gün sürer.
  4. Uygulama: Diş hekiminiz laminate veneerleriniz hazırlanır hazırlanmaz uygulama işlemine başlayacaktır. Başlangıçta, dişlerinizi temizleyecek ve hazırlayacaktır. Dental yapıştırıcıyı uyguladıktan sonra laminate veneerleriniz dikkatlice yerleştirilecektir. Yapıştırıcıyı katılaştırmak için ultraviyole radyasyon kullanmadan önce laminate kaplamaların sağlam olduğundan ve renk tonlarının uyumlu olduğundan emin olacaktır.
  5. Kontrol: Diş doktorunuz tedavi sonrası takip ziyaretlerini içeren bir randevu programı ayarlayacaktır.

Lamine veneer tedavisi genellikle tek seansta tamamlanabilir. Yine de diş hekiminizin inisiyatifine bağlı olarak daha fazla muayeneye veya değişikliğe ihtiyacınız olabilir. Ayrıca, laminatlarınızın ömrünü uzatmak için diş hekiminizin talimatlarına göre bakımını yapmanız çok önemlidir.

Yaprak Porselen Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dişlerin şeklini ve rengini değiştirmek için porselen laminalar ince, özel yapım porselen kaplamalardır. Dişin doğal görünümünü korurken çekici bir görünüm sağlarlar ve dişin ön yüzeyine yapıştırılarak uygulanırlar. Genellikle ortak isimleri olan yaprak porselenlerle anılırlar.

Dişlerin boyutu, rengi ve aralığı porselen laminalarla kapatılır. Çatlak dişlerin tedavisinde, dişlerdeki leke, çatlak ve kırıkların giderilmesinde ve gülüş görünümünün güzelleştirilmesinde tercih edilirler.

Laminate veneer, diş yüzeyine neredeyse hiç zarar vermeden uygulanabilir. Sonuç olarak dişin doğal yapısı ve sağlık durumu korunur. Dişlerin daha doğal, ince ve şeffaf görünmesini sağlayarak görünümlerini güzelleştirirler. Renklerini iyi korurlar ve leke tutmazlar.

Yaprak porselenler dişe yapıştırıldığı için tam bir restorasyon mümkün değildir. Ayrıca dişlerde az da olsa doku kaldırmak gerektiğinde diş sağlığına zararlı olabilirler. Yine de, diş hekimleri laminatelerin doğru uygulanması konusunda yeteneklidir ve bu sayede dezavantajları azaltılabilir.

Düzgün yerleştirildiğinde, porselen laminatlar uzun yıllar dayanabilir. Ancak zamanla dişler, doğal aşınma ve yaş nedeniyle bakım ve onarım gerektirebilir.

Lamine porselenleri hemen hemen herkes kullanabilir. Bununla birlikte, herkes için ve her zaman tavsiye edilmeyebilir. Örneğin alt çenenin önde olduğu, dişlerin çapraşık olduğu, mine dokusunun yetersiz olduğu durumlarda ya da kişinin diş gıcırdatma gibi kötü alışkanlıklarının olduğu durumlarda yapılması önerilmez. Diş hekiminiz bu durumlarda farklı tedavi seçenekleri sunacaktır. Bununla birlikte, genel olarak sağlıklı dişlere sahip kişilerde ve hafif renk, form veya çapraşıklık sorunları olan kişilerde porselen laminalar kullanılabilir. Diş hekiminiz muayeneden sonra sizin için en uygun tedavi yöntemini seçecektir.

Kırık veya çatlak dişlerin tedavisinde, diş aralarının kapatılmasında, dişlerin uzatılması ve yeniden şekillendirilmesinde, dişlerinin rengini beğenmeyen hastalarda, dişleri antibiyotiklerle boyanıp kalıcı olarak beyaz olmasını isteyen kişilerde ve beğenmeyen kişilerde kullanılır. 

Çoğu zaman, tedavi ağrısızdır. Bununla birlikte, hastanın işlem boyunca ağrısız olmasını garanti etmek için ara sıra lokal anestezik uygulanabilir. Dişleriniz operasyondan sonra yapıştırma randevusuna kadar geçici kaplamalar ile korunacaktır. Sonuç olarak hasta bir sonraki seansa kadar estetik bir sorun yaşamamakta ve hassasiyetin önüne geçilmektedir.

Porselen laminatelerin uygulanabilmesi için ilk olarak diş yüzeyi  hazırlanır. Dişin minesinin önü aşındırılır, geride 0,3mm ila 1mm kalınlığında bir doku kalır ve ardından bir ölçü alınır. Gülüşü tamamlamak için bu boyutta, neredeyse yaprak kalınlığında, dişe en uygun renk ve şekilde porselen laminalar oluşturulur. Bunlar daha sonra uygun renkteki özel yapıştırıcılarla dişlere yapıştırılır.

Diş hekiminizle birlikte yaprak porselenlerin nasıl görüneceğini önceden görmek için mock-up adı verilen ön izleme yapabilirsiniz. Dişlerinizden alınan ölçüler üzerinde yapay diş formları oluşturulur, bu sayede bitmiş porselen laminanın nasıl olacağını görebilirsiniz.

Özel olarak üretilmiş porselen lamineler, ince, yarı saydam porselen kaplamalardır. Dişlerinizin ön yüzeyine yapıştırılır, orijinal dişlerinizin rengini ve şeklini korurken onlara daha beyaz ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Ayrıca yapı olarak diş minesine benzediği için porselen laminateler diğer porselen kaplamalara göre daha doğal görünürler.

Porselen laminate bakımı, diğer diş bakımı prosedürleriyle aynıdır. Ancak sert ve aşındırıcı yemeklerden uzak durmak, dişlerinizi sık sık temizlemek ve diş ipi kullanmak çok önemlidir. Diş hekiminiz ayrıca porselen laminatlarınızın ömrünü uzatmak için belirli aralıklarla diş temizleme önerebilir.

Ciddi diş çürüğü, dişeti hastalığı, belirgin diş çatlakları veya diş yapısında azalma olanlar porselen laminate kullanamazlar. Ayrıca şiddetli diş sıkma veya gıcırdatma sorunu yaşayanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Diş estetiği ile ilgili olarak, hem porselen laminalar hem de porselen kaplamalar avantajlar sunar. Bununla birlikte, lamina porselenlerin çeşitli faydaları vardır:

Diş aşındırmasına ihtiyaç duymazlar: Porselen kaplamalar daha kalın bir materyal gerektirdiğinden, dişin doğal yapısından daha fazla aşındırmaya ihtiyaç duyabilir. Tersine, porselen lamineler daha ince bir tabaka ile yapıştırıldıkları için daha az diş aşındırması gerektirirler.

Daha organik bir görünüm sağlarlar: Dişin doğal yapısını daha iyi taklit etmek için özel olarak porselen laminalar üretmek mümkündür. Bunu yaparak dişlerin görünümünü iyileştirebilirler.

Daha stabildir: Porselen kaplamalara kıyasla porselen laminalar daha stabildir, renkleri sıklıkla solmaz veya değişmez.

Laminate veneer ve yaprak porselen uygulamaları estetik diş hekimliği alanına girdiği için sigorta dahilinde değildir. 

Bunu beğen:

%d