Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Implant Dis Tedavileri » Dikişsiz İmplant

Dikişsiz İmplant

dikişsiz implant

Dikissiz Implant Tekniği Nedir ?

Dikişsiz implant tekniği, flepless implant olarak da adlandırılır ve diş implantları için kullanılan bir uygulama yöntemidir. Bu teknik, cerrahi işlemin daha az girişimsel olmasını sağlar ve implantların vidalanması sırasında dikiş atılmasını gerektirmez. Üç boyutlu görüntüleme teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, implantın kemik içindeki kesin yerini tam olarak belirlemek için çeşitli teşhis teknikleri kullanılmaktadır. Diş etini alıp kemikten ayırmaya daha az ihtiyaç duyulduğu için üç boyutlu dental tomografi ve uygulayan doktorun tecrübesi kullanılarak planlama yapıldığında kemiğe dikişsiz implant yerleştirmek mümkün hale gelmiştir. 

Dikişsiz İmplant Tekniğinin Aşamaları Nelerdir ?

  1. Öncelikle, implantların yerleştirileceği alan kemik seviyesi ve diş eti kalınlığı açısından incelenir. İnceleme sırasında klinik muayeneye ek olarak üç boyutlu dental tomografiler kullanılır.
  2. İmplantlar kesik atılmadan doğrudan diş eti üzerinden vidalanır.
  3. İyileşmeyi sağlamak için implantların üzerine geçici kapaklar takılır
  4. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra sabit diş kaplamaları yapılabilir

İmplantın dikiş atılmadan yerleştirilmesi ne gibi avantajlar sağlar ?

  1. İşlem bölgesindeki diş eti daha az travmatize edilir
  2. Ameliyatsız implant yerleştirilmesine olanak tanır
  3. Uygulama sonrasında daha az ağrı, şişlik ve kanama riski oluşur.
  4. İyileşme süreci genelde daha konforlu ve daha hızlı tamamlanır.
  5. İşlem süresi oldukça kısadır.

Dikişsiz İmplant Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Flepless implant teknolojisi, implantların yerleştirilmesi sırasında, diş etini kesip açmak yerine, diş etini koruyarak üzerinden implantın yerleştirilmesine olanak tanıyan bir tekniktir. Temeli dental tomografilerin üç boyutlu tanı gücüne ve klinik tecrübeye dayanır.

Flepless implant tekniğinde diş eti kesilmediği için zamandan tasarruf sağlanır ve bu nedenle ameliyatsız implant olarak isimlendirilebilir. Ameliyat terimi diş hekimliğinde günlük rutine girmiş bir kullanım olduğu için her implant tedavisinde kullanılır. Ancak çoğu implant işlemi bir diş çekiminden daha basit olarak gerçekleştirilmektedir.

Anatomik bir engel olmadığı takdirde kemik seviyesi ve diş eti kalınlığı elverişli olan kişilere dikişsiz implant tedavisi uygulanabilir.

Cerrahi işlem sırasında dikiş gibi uzun ve detaylı bir aşama olmadığı için diğer implant dis tekniklerine göre daha hızlı sonuçlanan bir uygulamadır. Ancak işlemin toplam süresi, yerleştirilecek implantların sayısına ve kemiğin durumuna göre değişiklik gösterir.

Her ne kadar diş eti kesilmiyor olsa da kemik içerisine cerrahi bir işlem yapıldığı için lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu nedenle standart dental implant uygulamalarından farkı yoktur. Ancak iyileşme dönemi daha hızlı ve konforlu geçmektedir.

Flepless implant ücreti, normal implant ameliyatları ile benzer seviyededir. İşlemin dikişsiz yapılıp yapılmayacağı ağız içerisindeki duruma göre implant fiyatları hekim tarafından belirlenmelidir.

İmplant cerrahisi sırasında dikiş olmaması ile implantın kemiğe kaynama oranı arasında ilişki yoktur. Dikişsiz işlemler sadece cerrahi sürecini ve sonrasındaki konforu etkiler.

Dikişsiz implant uygulamalarında, rutin implant cerrahilerinde tavsiye edildiği gibi düzenli diş fırçalama, diş ipi, diş arası fırçası kullanma ve diş temizliği yaptırmayı gerektirir. Ayrıca, işlemden sonraki birkaç gün sert ve/veya aşırı sıcak gıdalardan kaçınmak da önem taşır.

Bunu beğen:

%d