Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Ortodontik Tedaviler

Ortodontik Tedaviler

Eğri diş , çarpık diş, yamuk diş ve aralıklı diş tedavileri için en çok kullanılan yöntem diş teli tedavisidir. Diş düzeltme amacıyla metal diş teli ortodontik tedavilerde sıklıkla kullanılır.

Görünmez ortodonti tedavilerinde estetik ve konfor üstünlüklerinden dolayı şeffaf plaklar kullanılır. Görünmez ortodonti, diş teline modern bir alternatif olarak uygulanan telsiz ortodonti yöntemidir.

Orthero tedavisi, Türkiye’de sıklıkla tercih edilen görünmez ortodonti yöntemidir. Dijital ortamda planlanan ve kişiye özel üretilen şeffaf plaklarla uygulanan telsiz ortodonti tekniğidir. 

Invisalign tedavisi, dünyada yaygın biçimde kullanılan Amerikan kökenli görünmez ortodonti markasıdır. Yapay zeka destekli planlama ve kişiye özgü üretilen şeffaf plakların kullanıldığı telsiz ortodonti tedavisidir.

Diş tellerine estetik ve konforlu bir alternatif olarak üretilen şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedaviler telsiz ortodonti olarak isimlendirilir.  Kişiye özel üretilen plaklar ve estetik tutucular kullanılan Görünmez Ortodonti tedavisidir.

Şeffaf plaklar dijital planlama alt yapısı ve yapay zeka desteğiyle en güncel ortodontik tedavi seçeneğidir. Aslında telsiz ortodonti tekniği olsa da silikon diş teli veya plastik ağızlık olarak da adlandırılır. Kişiye özel üretilen plaklar yüksek estetik ve daha hızlı bir tedavi sağlar. En güzel yanı neredeyse görünmezdir !

Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi diş düzeltme için de erken teşhis önemlidir. Çocuklarda uygulanacak ortodontik tedaviler hem dişleri düzeltmeyi hem de çeneleri düzeltmeyi hedefler.

Ortodontik tedavinin yaşı yoktur. Ağız hijyeni yüksek olan, diş eti ve kemik sağlığı yerinde olan her yaştan bireye diş düzeltme tedavileri uygulanabilir. Yetişkinlerde estetik kaygılardan ötürü şeffaf plaklar sıklıkla tercih edilir.

Ortodontik tedavi dişleri düzeltmek kadar çeneleri de sağlıklı konuma getirmeyi hedefler. Çene boyut uyumsuzlukları, asimetriler ve kapanış bozuklukları yaşa göre farklı yöntemlerle tedavi edilebilir.

Çocuk veya gençlik döneminde tedavi edilmeyen çene bozuklukları için çene ameliyatı gerekir. Ortognatik cerrahi bireylerin dış görünüşlerinde olumlu etkiler yaratacak tedavilere olanak tanır.

Modern insanın en büyük problemlerinden birisi diş sıkma ve çene eklem hastalıklarıdır. Dişlerde görülen çarpıklık, eğrilik ve ısırma bozuklukları çene eklemine doğrudan etki eder. Sağlıklı bir uyku ve kaliteli bir yaşam için çene eklem problemlerinin çözümlenmesi gerekir.

Çene eklem hastalıkları görülen durumlarda diş dizisini düzeltmeden önce eklemi sağlığına kavuşturmak gerekir. Eklem öncelikli ortodontik tedaviler ilk olarak splint gibi apareyler ile eklemin rahat edeceği pozisyona taşınmasını amaçlar. Eklem stabilitesi sağlandıktan sonra diş düzeltme tedavileri uygulanabilir.