Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Ortodontik Tedaviler » Telsiz Ortodonti

Telsiz Ortodonti

telsiz ortodonti

Telsiz Diş Düzeltme Nedir ?

Telsiz Ortodonti estetik ve konforu ön planda tutulan kişiler tarafından sıklıkla talep edilmektedir. Kişiye özel üretilen şeffaf plaklar aracılığıyla yürütülen bir tedavidir. Şeffaf Plaklar neredeyse görünmez oldukları için Görünmez Ortodonti ve ya Telsiz Diş Düzeltme olarak da isimlendirilebilir. Çok uzun zamandır kullanılan diş tellerinin alternatifi olarak daha teknolojik tedavi çözümleri sunmaktadır. Unutulmamalıdır ki ortodontik tedavide hiç bir yöntem diğerlerinden üstün değildir, en önemlisi doğru teşhis ve ortodonti uzmanı tarafından yapılacak kişiye özgü tedavi planıdır.

Telsiz Ortodonti Tedavisinin Avantajları

Şeffaf plakların dişleri hareket ettirme yönü ve miktarı tamamen dijital olarak planlanır. Karmaşık sistemler ve detaylı hesaplamalar yapılması gereken bu aşamada telsiz ortodonti tedavisini yapacak doktorun tecrübesi büyük önem taşımaktadır. Şeffaf plaklar ağız içi tarayıcı kamera ile dijital olarak alınan ölçüler üzerinden kişiye özel olarak üretilir. Üretim materyali tamamen insan vücuduna biyolojik uyumludur. 

Şeffaf plaklar tedavi ihtiyacına göre sayısı değişen aşamalara bölünmüş olarak üretilir. Dişleri final konumuna taşımak için 7-10 günde bir değiştirerek kullanılır. Her aşamadaki diş hareketleri web sitesi veya mobil uygulamalar üzerinden takip edilebilir. Belli aralıklarla doktor kontrolü gerekse de plaklar sırayla değiştirildiği için bu süre diş teli tedavilerine göre daha uzundur. Telsiz ortodontide tedavi planlaması dijital olarak yapıldığı için birden fazla diş aynı anda düzeltilebilir ve toplam tedavi süresi kısalır. Telsiz diş düzeltme tedavisinde daha ön görülebilir tedavi sonuçları elde edilir.

telsiz ortodonti plak

Telsiz Ortodonti Tedavisinin Dezavantajları

Telsiz ortodontik tedavide başarı şeffaf plakların aktif olarak kullanılması ile sağlanır. Günde ortalama olarak 20 saat kullanılmalı ve yemekler sırasında çıkarılmalıdır. Kullanımı hastaya bağlı olduğu için doktorun müdahalesi kısıtlanır ve sorumluluk hastaya aittir. Ortodontik tedavi fiyatları içerisinde pahalı bir alternatiftir. 

telsiz ortodonti çocuk

Telsiz Diş Düzeltme Kimlere Uygulanabilir ?

Telsiz diş düzeltme tedavsi şeffaf plaklar sayesinde 6 yaşından itibaren ortodontik tedavi ihtiyacı olan her yaştaki bireye uygulanabilir. Çene düzeltmelerinin gerektiği bazı iskeletsel problemler, diş eti hastalıkları ve yaygın diş çürükleri gibi durumlarda uygulanması güç olabilir. 

Telsiz Ortodonti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Telsiz diş düzeltme, geleneksel diş telleri yerine dişlerin hareketini kontrol etmek için kullanılan, şeffaf telsiz plastik içeren bir ortodontik tedavi yöntemidir.

Telsiz ortodontik tedavide, ortodonti uzmanı tarafından dişlerin durumuna ve ihtiyaçlarına göre tasarlanan şeffaf plaklar aktif rol oynar . Silikon diş teli olarak da bilinen bu apareyler dişlerin doğru konumuna hareket etmesini sağlar.

Görünmez ortodontide, tedavi ihtiyacına ve dişlerin bozukluğuna bağlı olarak süre değişebilir. Çoğunlukla 1 ile 2 yıl arasında sürebilir. Basit diş düzeltmeleri 3-4 ay gibi kısa bir sürede estetik ortodontik tedavi ile tamamlanabilir.

Şeffaf plak tedavilerinde metal diş teli gibi sert yapılar olmadığı için tedavi genellikle ağrısızdır. Ancak, diş hareketleri ile bir miktar huzursuzluk hissedilebilir. 

Plastikler dişleri nasıl hareket ettirebilir ? sorusu sıklıkla merak edilir. Telsiz ortodonti tedavisinde ağza takılan takılan şeffaf plaklar çene kemiği ve dişlerin kendisinden aldığı direnç ile ihtiyaç duyulan kuvveti zamana bölerek belirli aralıklarla dişlere iletir. Optimal miktara ulaşan kuvvet dişleri hareket ettirmek için yeterlidir. Şeffaf plaklar en az diş teli kadar aktif kuvvet oluşturur ve etkinliği yüksektir.

Telsiz ortodonti tedavisi, diş teline göre daha yüksek tedavi ücretine sahip olabilir. Ancak, aradaki fark teknoloji ve estetik uğruna verilmektedir. Görünmez ortodonti tedavisi hem hızlı hem de konforlu bir alternatif olarak güncel tedaviler arasında yerini almıştır.

Telsiz ortodonti tedavisi, vakaların büyük çoğunluğu için uygundur. Ancak ilk önce her ortodontik tedavi için gerekli olan yüksek ağız hijyeninin sağlanması gerekir.

Görünmeyen diş teli tedavisinde, dişlerin temizliği ve bakımı en önemli faktördür. Ağız sağlığı yüksek olursa dişler daha hızlı hareket eder ve renklenmeler görülmez. Ayrıca şeffaf plakların gün içerisinde 18-20 saat kullanma süresini doldurmak gereklidir. Aksi takdirde dişler hareketlenmeleri için ihtiyaç duydukları kuvvete erişemezler.