Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Implant Dis Tedavileri » Zayıf Çene Kemiklerinde İmplant

Zayıf Çene Kemiklerinde İmplant Tedavisi

kemik tozu implant

Yetersiz Çene Kemiği Durumunda Implant Dis Uygulaması

Çene kemiği içinde başlangıç stabilitesi ve uzun süreli sağkalım için, implantın yerleştirilme anında her tarafı en az 1,5–2 mm kemik dokusu ile çevrelenmiş olmalıdır. Vidali dis implantın yerleştirileceği bölgedeki kemik dokusuna bakmak için klinik bir değerlendirmeye ek olarak, alanın bilgisayar destekli üç boyutlu diş tomografisi kullanılarak kapsamlı bir şekilde incelenmesi son derece önemlidir.

İmplant çevresinde zayıf ve ince kemik dokusu bulunursa alt ve üst çenede yeni kemik dokusu oluşturmak için ilave teknikler kullanılabilir. Aşağıdakiler bu tekniklerdir:

 

  1. Sinus Lifting – Sinus Kaldirma: Üst çenenin arka kısmı tipik olarak buradaki sinüs boşluklarının bir sonucu olarak ince kemik dokuları geliştirir. Bu durum sinüs lifting ameliyatı ile tedavi edilir. Kemik dokusu burada Sinüs Kaldırma prosedürü kullanılarak dikey olarak iyileştirilebilir.
  2. Ridge Split – Kemik Aralığı: Bu yaklaşım, implantın ortadan bölünmüş ve ince, dikey olarak daralan iki kemik parçası arasına kemik tozu eklenerek yerleştirilmesini içerir. İki kemik tabakası arasına yerleştirildiği için Sandviç Yöntemi olarak da adlandırılır.
  3. Blok kemik tekniği: Bu yöntem, blok kemiklerin kalça veya alt çene köşesi gibi güçlü kemik bölgelerinden zayıf bölgeye taşınmasını içerir.
  4. Kemik Grefti: Yetersiz kemik durumunda implant tedavisi için en yaygın kullanılan araçtır
  5. Kısa İmplantlar: Standart implantlara göre daha kısadır ve daha az kemik dokusuna tutunabilir. Genellikle daha tombul yapıda olan bu vidalı diş implantlarının her kemik bölgesine uygulanması mümkün olmayabilir.
  6. Mini İmplantlar: Mini implantlar, yetersiz çene kemikleri durumunda bir diğer alternatiftir. İmplant üstü protezlerde destek ihtiyacı fazla olan vakalarda tercih edilmeyebilir.

Kemik Tozu Nedir ve İmplant Tedavilerinde Nasıl Kullanılır ?

Kemik Grefti olarak isimlendirilen Kemik tozu, genellikle hastanın kendi kemik dokusundan veya sentetik materyallerden edilen öğütülmüş kemik parçalarından meydana gelir. İmplant diş tedavilerinde implantın yerleştirileceği alanda kemik eksikliği yaşayan hastalarda yeni kemik dokusu oluşumu desteklemek için kullanılır.

Kemik Tozu Eklemenin Avantajları Nelerdir ?

  1. Zayıf çene kemiği bulunan hastalarda implantın tutunmasına yardımcı olur.
  2. İmplant cerrahisinin başarı oranını arttırır ve bölgenin iyileşme sürecini hızlandırır.
  3. Kemik yetersizliği durumunda ek cerrahi işlem zorunluluğundan kurtulmuş olunur

Zayıf Çene Kemiklerine Kemik Tozu Ekleme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kemik tozu eklenmesi, implant uygulanacak bölgede sadece güçlendirme yapar. Vidali dis implant cerrahisine ek olarak herhangi bir konforsuzluk oluşturmaz. 

Kemik greftleri, implantın yerleştirileceği bölgede kemik dokusunu güçlendirerek implantın daha iyi kaynamaına destek olur. Bu sebeple, kemik tozu kullanımı implant tedavisinin başarı oranını artırır diyebiliriz. Ancak çene kemiğinin iyileşme hızına ve kişilerin genel sağlık durumuna bağlı olarak yeni kemik oluşumu arzu edilen miktardan daha az gerçekleşebilir. 

Her hastanın durumu farklı olduğundan, sabit diş implant tedavilerinin detayları diş hekimi tarafından detaylı incelenmelidir. Diabet gibi genel sağlık problemlerinde yara iyileşmesi olumsuz etkilendiği için kemik tozu uygulamasından istenilen verim elde edilmeyebilir.

Zayıf çene kemiklerinin güçlendirilmesi işlemi, kullanılacak yönteme ve hastanın durumuna bağlı değişkenlik gösterir. Kemik grefti veya sinüs kaldırma gibi daha kapsamlı işlemler implantat ameliyatının daha uzun sürmesine neden olabilir.

Yetersiz kemik durumunda implant tedavisi, doğru yöntemler ve tecrübeli bir hekim tarafından yapıldığında başarılı olabilir. Tedavinin başarısında hastaya bağlı faktörler de büyük önem taşımaktadır. Bazı sağlık problemleri vidalı diş implantının kemiğe kaynamasını olumsuz etkiler. Ayrıca implant operasyonu sonrasında ağız hijyeni ve beslenme alışkanlıklarının dikkatle düzenlenmesi gerekir.

Sabit diş implant cerrahilerinde kemik kazanımı için yapılan işlemlerin ücreti implant sayısına ve vakanın ihtiyacına göre değişkenlik gösterir. Bazı teknikler diğerlerine göre daha pahalı olabilir. Ancak, uzun vadede implant tedavisi, diğer diş tedavilerine göre daha ekonomik olabilir.

İmplant ameliyatları ve kemik tozu işlemleri diş hastanesinde uygulansa bile sigorta kapsamında yer almaz. Implant dis ameliyatının fiyatı ihtiyaç duyulan implant sayısına ve gerekli kemik tozu miktarına göre farklılık gösterir.