Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya

Diş Teli Tedavisinin İlk Zamanlarında Başımıza Gelecekler Nelerdir ?

ortodonti ve ağrı

Ağrı

Ortodonti tedavisinde başlangıç seansından birkaç saat sonra diş ağrısı başlayabilir. Ağrı olması normaldir, hiç olmayabilir de. En çok 2 gün sürer ve giderek azalır. Ağrı olursa basit bir ağrı kesici kullanarak hemen uzaklaştırabiliriz.

Ağız Yarası - Aft

Dudaklar ve yanaklar braketler üzerine takılmaya başlayacağı için aft benzeri küçük yaralar oluşabilir. Etkili diş fırçalamak bu yaraların iyileşmesini hızlandırır, 7-10 gün içinde tamamen alışacağız. Tuzlu su gargara veya eczanelerde satılan ağız yarası için jel veya krem benzeri ürünler rahatsızlık hissini azaltacaktır.

ortodonti ve aft
ortodonti yeme içme

Yeme - İçme

Diş teli veya diş tellerini dişlere bağlayan braketler kırılabilir. Kırık veya kopma durumları maalesef tedaviyi yavaşlatır. Aşağıdaki gıdalara dikkat !

  • Asitli ve Şekerli İçecekler 
  • Sert gıdalar (Her Türlü Kuruyemiş, Çıtır Ekmek, Cips)
  • Çekirdekli/ Kabuklu yiyecekler (Erik, Kiraz, Zeytin,Patlamış Mısır)
  • Sakız ve Yapışkan Şekerlemeler 

Daha fazla yeme içme detayı için tıklayın !

Diş Fırçalama

Gıdalar diş telleri arasına çok fazla sıkışmaya başlayacak. Her yemekten sonra en az 3 dk diş fırçalamak çok önemli. Sadece diş fırçası yetmeyecek braketlerin arasına girebilmek için diş arası fırçaları kullanmalıyız.

Diş fırçalama detayları için tıklayın !

diş arası fırça
braket kopma kırılma

Tel Çıkması - Kırılması

Diş teli yerinden çıkabilir veya braket kopmaları gerçekleşebilir. Temel nedeni yeme-içme kısıtlamalarına dikkat edilmemesi ve diş fırçalama eksikliğidir. Yanak içerisinde aşırı rahatsızlık yapmadığı sürece braket kırıkları acil durum değildir, hemen müdahale edilmesi gerekmez. Sonraki randevuda onarılabilir, ama unutmamak lazım ki kopmalar veya kırıklar tedavi süresini UZATIR.

Braket kopması veya kırılma gibi durumlarda evde neler yapabileceğinizi anlatan detaylı yazı için tıklayın !