Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Blog-2 » Ortodonti » Nevşehir Diş Teli Fiyatları

Diş Teli Fiyatları Neden Önemli ?

dis teli fiyat

Ortodontik tedavi olacağınız kliniği seçerken sadece diş teli fiyatına odaklanmak, zor dönemler yaşamanıza neden olabilir!

Önerilen ortodontik tedavinin fiyatı, ortodontik prosedürler sırasında hastalar veya ebeveynleri tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. Çene tedavisi uygulanıp uygulanmadığı, diş çekimi yapılıp yapılmadığı, dişlerde ne kadar çapraşıklık olduğu ve işlemin uzunluğu gibi faktörler göz önünde bulundurularak ortodontik tedavi fiyatı ve diş teli fiyatı belirlenir.

Diş teli ücretleri kullanılacak olan malzemeye bağımlı değişkenlik gösterir. Tedaviden önce kalitesinden emin olduğunuz diş teli kullanmanız çok önemlidir çünkü tel üretimi çok farklı malzeme ve düzeylerdedir. Diş telleri ücretlendirmesi yapmadan önce tipik olarak iki kategoriye ayrılır: metal gibi görünenler ve estetik görünenler. İki tip metal görünümlü tel, normal metal tel ve kapaklı (hızlandırıcı metal tel) şeklindedir. Bazı kişilerde kemik yoğunluğu nedeniyle diş hareketi biraz yavaş olduğunda, özellikle diş çürüğü ilerlediğinde kapaklı metal tel tedavisi tercih edilir. Ortodontik tedavi gören hastalarımızın önemli bir bölümünü oluşturan genç ve çocuk hastalarımızda normal metal tel tedavisi daha sık kullanılmakta ve renk seçenekleri olması açısından tercih edilmektedir. İthal ürünlerle uygulanacak diş teli fiyatları genellikle 1000-1500 ABD doları arasında değişmektedir. Buradan hareketle diş teli ücretlerinin diş bozukluğuna ve kullanılacak olan malzemeye göre değişkenlik gösterdiği anlaşılmaktadır.

nevşehir diş teli

Porselen ve plastik diş telleri, estetik diş telleri uygulamanın birkaç yoludur. Plastik diş telleri çekici ve uygun fiyatlı diş teli seçeneğidir ancak uzun ömürlü olmadıkları, alerjiyi tetikleyebildikleri ve kolay renklendirilebildikleri için tercih edilmezler. Yüksek fiyatlı diş teli olan porselen diş telleri, yüksek dayanıklılıkları ve renk atmaya karşı dirençleri nedeniyle hastalar ve doktorları tarafından estetik diş teli tedavileri için sıklıkla tercih edilmektedir. Metal diş tellerinin aksine porselen diş teli kullanmanın en büyük dezavantajı, daha yüksek sürtünme nedeniyle diş tellerinin genel tedavi süresini uzatmasıdır. Son zamanlarda geliştirilen porselen ve kapaklı braketlerin kullanılması ile bu dezavantaj büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır. Porselen diş teli fiyatları ise 1500-2000 ABD doları arasındadır. Diş teli ücretinde kullanılacak olan malzeme bir etken olsa da önemli olan diş bozukluğu ve tedavinin süresi olacaktır. 

en iyi diş teli tedavisi

Diş teli fiyatları araştırıldığı kadar, tedaviyi kimin uygulayacağı da sorgulanmalıdır. Ortodonti tüm dünyada bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmektedir. Mezun olduktan sonra girdikleri sınavda başarılı olmaları halinde ülkemizin beş yıllık Diş Hekimliği Fakültesini bitirmiş diş hekimleri uzmanlık/doktora programlarına kabul edilirler. “Ortodontist” veya “ortodonti uzmanı” terimi, en az dört yıllık ortodonti eğitimini tamamlamış ve bu alanda uzmanlaşmayı seçmiş bir tıp uzmanını ifade eder. Mezun olduktan sonra, ortodontistler devlet diş hastanelerinde, dişhekimliği fakültelerinde, çeşitli ayakta tedavi kliniklerinde ve özel sektör kliniklerinde iş bulabilirler.

Ortodontik tedavi uzun bir süreç olduğundan, ortodontik tedavinin etkilerini tam olarak anlamak, uygulamaya koymak ve değerlendirmek için dört yıllık bir uzmanlık eğitiminin gerekli olduğu düşünülmektedir. Bu, dört yıllık uzmanlık eğitimini  bitirmiş uzman diş doktorlarının ortodontik tedavi uygulamalarını çok önemli hale getirir.

Diş teli fiyatları dikkate alınırken malzemelerin niteliğinden çok daha önemli olan uygulayacak olan uzmanın güvenilirliğidir. Ortodontik tedaviler tamamlandıktan sonra dahi belirli aralıklarla uzmanınıza görünmeniz tedavinizin uzun ömürlü olması için çok önemlidir. Ortodontik tedaviniz sırasında bu sektörde profesyonel olan ve bu görevi yerine getirmek için lisans almış doktorları seçmeniz çok önemlidir.