Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Blog-2 » 20lik Diş » 20lik diş ağrısına ne iyi gelir

20lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20lik diş ağrısı

Bu yazımızda sizlerle oldukça yaygın bir sorun olan 20’lik diş ağrıları ve bu ağrılara ne iyi geleceği hakkında konuşacağız. 20’lik dişler, genellikle 17-25 yaşları arasında çıkan ve bazı durumlarda ciddi ağrılara sebep olan üçüncü azı dişleridir. Sizlere acil diş durumlarından birisi olan 20’lik diş ağrısına ne iyi gelir, doğal ve etkili çözümleri sunmaya çalışacağız.

Unutmayın, bu öneriler geçici rahatlama sağlasa da, ağrıların nedenini teşhis etmek ve uygun tedaviyi almak için ağız ve çene cerrahisi tecrübesi olan bir diş hekimiyle görüşmek gereklidir !!

1. Buz uygulaması

20’lik diş ağrısını hafifletmek için en basit ve doğal yöntemlerden biri buz uygulamasıdır. Buz, iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltarak ağrıyı hafifletebilir. Bunu yaparken, buz küplerini bir bez ya da kâğıt havluyla sararak dışarıdan 10-15 dakika boyunca ağrılı bölgeye uygulayın. Buzun doğrudan cilde temas etmemesi önemlidir.

tuzlu su gargara

2. Kaya tuzu ve su karışımı

Kaya tuzu, doğal antiseptik özellikleri nedeniyle ağız sağlığı için faydalıdır. Bir çay kaşığı kaya tuzu ile ılık suyu karıştırarak ağzınızda gargara yapın ve ardından tükürün. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayarak 20’lik diş ağrısını hafifletebilirsiniz.

3. Kekik yağı

Kekik yağı, antiseptik ve analjezik özellikleri sayesinde ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Birkaç damla kekik yağını bir pamuk parçasına damlatın ve ağrılı bölgeye uygulayın. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

4. Klostrofil bitkisi

Klostrofil bitkisi, anti-inflamatuar ve analjezik özellikleri nedeniyle ağrı ve şişmeyi hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu bitkiyi doğal sağlık mağazalarında bulabilir ve ağrılı bölgeye doğrudan uygulayabilirsiniz.

ağrı kesici

5. Ağrı kesiciler

Piyasa satılan bir çok çeşit ağrı kesiciler, 20’lik diş ağrısına geçici rahatlama sağlayabilir. Ancak bu ilaçları kullanırken, ürün etiketinde belirtilen dozaj talimatlarına uyun ve aşırı kullanmaktan kaçının. Uzun süreli kullanım için bir diş hekimiyle konuşun.

6. Nane yaprağı ve nane yağı

Nane yaprağı ve nane yağı, doğal analjezik ve iltihap giderici özellikleri sayesinde ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Birkaç nane yaprağını ezerek hamur haline getirin ve ağrılı bölgeye uygulayın ya da birkaç damla nane yağını bir pamuk parçasına damlatarak ağrılı bölgeye uygulayın. Bu yöntemleri günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

7. Karanfil yağı

Karanfil yağı, uzun yıllardır ağız ve diş sağlığı sorunları için kullanılan güçlü bir doğal ağrı kesicidir. Birkaç damla karanfil yağını bir pamuk parçasına damlatın ve ağrılı bölgeye uygulayın. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayarak ağrıyı hafifletebilirsiniz.

8. Ilık su ve sirke gargara

Ilık su ve sirke karışımı, iltihabı azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir bardak suya iki yemek kaşığı elma sirkesi ekledikten sonra gargara şeklinde kullanabilirsiniz. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlamak ağrıları dindirebilir.

20’lik diş ağrısı, genç yetişkinlerin sıkça karşılaştığı bir sorun olup, doğal ve etkili yöntemlerle geçici rahatlama sağlanabilir. Bu yöntemler ağrı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olsa da, sürekli veya şiddetli ağrılar için bir diş hekimiyle görüşmek önemlidir. Ağrının altında yatan sebepleri öğrenmek ve uygun diş tedavileri yaptırmak, uzun vadede daha sağlıklı ve mutlu bir ağız sağlığı için kilit bir adımdır. Çeşitli yöntemlerle geçiştirilen ve ihmal edilen belirtiler ileride çok daha büyük sorunlarla tekrar baş gösterecektir. İhmal edilerek çürümüş ve iltihaplanmış 20 yaş dişlerinin tedavi edilmesi  için çok daha zorlu ve uzun işlemler gerekeceği unutulmamalıdır.

Bunu beğen:

%d