Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya

Yaygın Diş Acil Durumlarıyla Nasıl Başa Çıkılır?

diş acil

Ağrılı diş krizlerine nasıl tepki verileceğini bilmek, bunların nasıl sonuçlanacağı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Diş hekimleri klinikte her gün çok çeşitli acil durumları tedavi eder, bu nedenle aynı şey başınıza gelirse daha iyi hazırlıklı olmanız için bu tipik nedenleri sizinle paylaşmak istedik.

Diş ağrısı:

Diş ağrısı, diğer nedenlerin yanı sıra bir boşluk, enfeksiyon veya kaza ile ortaya çıkabilir. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler alabilir, ağzınızı tuzlu suyla çalkalayabilir, diş ipi kullanarak dişte kalmış olabilecek yiyeceklerden kurtulabilir ve ağrıyı gidermek için diş fırçası kullanabilirsiniz. Ağrı geçmezse bir diş randevusu almalısınız.

Kırık veya Çatlak Diş:

Bir dişi kırarsanız veya çatladıysa, şişmeyi en aza indirmek için ağzınızı ılık tuzlu suyla çalkalamalı ve soğuk kompres kullanmalısınız. Diş ağrıyorsa reçetesiz satılan ağrı kesicileri alabilirsiniz. Diş hekiminiz çatlak dişi düzeltebilir. Bazen diş kırılırsa bir çekim veya kanal tedavisi gerekebilir.

Dolgu veya Kaplama Düşmesi:

Eksik parçayı bulursanız randevunuza yanınızda getirebilirseniz, diş hekiminiz kaybolan bir dolgu veya kaplamayı yeniden takabilir. Bu arada hassasiyete karşı dişi mühürlemek için şekersiz sakız veya reçetesiz diş çimentosu kullanabilirsiniz.

Diş Çıkması:

Travma sonucu çıkan bir diş, köke temas etmeden üst kısımdan (beyaz alan) tutulmalıdır. Dişi suyla iyice temizledikten sonra yuvaya tekrar takmayı deneyin. Dişi kurtarmak için en iyi tercih, onu bir bardak süt veya suya koyun ve en kısa sürede diş hekiminize görünün.

Doku Zedelenmesi:

Dilinizi, dudağınızı veya yanağınızı ısırırsanız yumuşak doku zedelenmesi yaşayabilirsiniz. Şişmeyi önlemek için ağzınızı tuzlu suyla iyice çalkalayın ve etkilenen bölgeye soğuk tampon uygulayın. Kanama durmazsa acil servise gidin.

Dişle ilgili acil bir durumda soğukkanlılığınızı korumanız ve hızlı hareket etmeniz çok önemlidir. Nasıl başa çıkacağınızı biliyorsanız, bu tipik acil durumlarla başa çıkmak ve zararı en aza indirmek için daha donanımlı olacaksınız.

Önlem almanın anahtar olduğunu akılda tutmak çok önemlidir. İyi diş sağlığını korumanın bir stratejisi, diş tedavileri için rutin randevular ayarlamaktır. 

Diş teli tedavisinde acil durumlar için hazırladığımız detaylı yazıyı incelemek için tıklayınız.

Bunu beğen:

%d