Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya

Zirkonyum Dişler Kimler Yaptırabilir ? Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir ?

Kimler Zirkonyum Diş Yaptırabilir?

  1. Diş eksikliği olan hastalar: Kırık diş, diş çürüğü, diş eti hastalığı gibi nedenlerle bir veya birden fazla dişini kaybetmiş kişiler zirkonyum diş yaptırmaya adaydır. Güvenilir ve çekici bir çözüm sunarlar ve tek bir dişi değiştirmek veya bir diş köprüsünü yenilemek için kullanılabilirler.
  2. Önemli ölçüde hasar görmüş dişleri olan hastalar: Ciddi şekilde hasar görmüş dişinizin işlevini ve görünümünü eski haline getirmek istiyorsanız, zirkonyum kaplama en iyi seçenek olabilir. Zirkonyum kaplama dişler hem ön hem de arka dişler için uygundur çünkü sağlamdırlar ve ısırma ve çiğneme streslerine dayanabilirler.
  3. Metal alerjisi olan hastalar: Geleneksel diş restorasyonlarında sıklıkla metal kullanılır ve bu bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Zirkonyum dişler, metal içermedikleri ve hipoalerjenik oldukları için metal alerjisi olanlar için harika bir alternatiftir.

Zirkonyum Diş Faydaları

  1. Estetik: Hastalar sıklıkla doğal görünümlerinden dolayı zirkonyum dişleri seçerler. Zirkonyum, doğal dişe benzer yarı şeffaflığa sahip olduğu için komşu dişlerle uyum sağlayabilir. Zirkonyum restorasyonlar ayrıca estetik diş hekimliği uygulamalarında renk eşleştirmesi yapılarak gerçekçi görünümleri daha da artırılabilir.
  2. Dayanıklılık: Zirkonyum, oldukça sağlam ve uzun ömürlü olduğu için diş tamiri için harika bir malzemedir. Kaplamanın uzun ömürlü olmasını garanti ederek düzenli kullanımın zorluğunu kaldırabilir.
  3. Biyouyumluluk: Zirkonyum biyouyumlu bir maddedir, bu da vücudun onu iyi tolere ettiği ve herhangi bir olumsuz tepki vermediği anlamına gelir. Bu, sorun olasılığını azaltır ve diş kaplamaları için güvenli bir seçenek haline getirir.
  4. Minimal diş küçültme: Diğer diş kaplamalarıyla karşılaştırıldığında zirkonyum, diş hekimlerinin bir dişi kaplama veya köprü için şekillendirirken doğal diş yapısını daha fazla korumasını sağlar. Bu muhafazakar yöntem, uzun vadeli diş sağlığını teşvik eder ve ek zarar olasılığını azaltır.

Zirkonyum dişler, gerçekçi görünüm, tokluk ve biyouyumluluk sundukları için diş restorasyonları için esnek ve çok sevilen bir seçenektir. Metal alerjisi olanlar ve eksik veya hasarlı dişleri olanlar da dahil olmak üzere çeşitli hastalar için uygundurlar. Diş bozukluğu fazla olan bazı hastalarda estetik diş uygulamaları öncesi diş teli ile düzeltmeler gerekebilir. Zirkonyum dişlerin avantajları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sizin için en iyi seçim olup olmadığını belirlemek için diş kaplaması yaptırmayı düşünüyorsanız diş hekiminize görünün.