Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya

Çocuklar İçin Hangi Diş Macunu En Uygun?

aile ve çocuk diş fırçalama

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun diş sağlığının mükemmel olduğundan emin olmak istersiniz, bunun için vakit kaybetmeden çocuğunuzun ilk diş muayenesini yaptırmak çok önemlidir. Diş macunu seçmek de bu amaca ulaşmak için önemli bir adım olabilir. Çocuğunuz için hangi diş macununu alacağınızı seçmek, piyasadaki bu kadar çok alternatifle zor olabilir. Bu yazıda çocuğunuzun ağız sağlığı için en iyi diş macununu nasıl seçeceğinize dair bazı tavsiyelerin üzerinden geçeceğiz.

çocuklar için en uygun diş macunu

Öncelikle çocuğunuzun yaşını düşünmelisiniz. Çocuğunuz iki yaşından küçükse florür içermeyen diş macunu kullanmanız tercih edilir. Küçük çocuklar diş macunu yemeye eğilimlidir ve florür çok miktarda alındığında tehlikeli olabilir. Bunun yerine florür içermeyen bebek diş macunu kullanın.

İki yaş ve üstü çocuklar için florür içeren bir diş macunu seçebilirsiniz. Florür diş minesini güçlendirir ve diş çürümelerini önlemeye yardımcı olur. Florür içeriği milyonda 1.000 parçadan (ppm) fazla olmayan diş macunu almaya çalışın. Sadece bir diş hekiminin onayı ile daha yüksek florür konsantrasyonlarına sahip diş macunu kullanın.

Çocuğunuz için diş macunu seçerken benzersiz diş gereksinimleri dikkate alınmalıdır. Örneğin, çocuğunuzun dişleri hassassa, hassas dişler için özel olarak geliştirilmiş diş macunlarını tercih edebilirsiniz. 

Çocuklarda ortodonti tedavileri sırasında ağız hijyenini sağlamak güçleşir.Bu amaçla, ortodontik tedavi sırasında ideal ağız hijyeni sağlamak için çocuğunuzun diş tellerinde plak ve bakteri oluşumunu engellemeye yardımcı olacak diş macunu tercih edebilirsiniz.

çocuk diş fırçalama

Diş macununun aroması da dikkate alınmalıdır. Diş macunlarının tadı güzelse, çocuklar onu daha sık kullanmaya eğilimlidir. Birçok diş macunu markasının tatları sakız, meyve ve nane içerir.

American Dental Association (ADA) onay mührü, satın aldığınız diş macununun üzerinde mutlaka olmalıdır. ADA mührü, diş macununun test edildikten sonra ağız sağlığı için güvenli ve faydalı olduğunu onaylar.

Özetlemek gerekirse, çocuğunuza uygun diş macununu seçmek, diş sağlığını korumak için çok önemlidir. Çocuğunuzun yaşını, benzersiz diş gereksinimleri, favori tatları ve diş macununun ADA onay damgası olup olmadığını dikkate alın. Bu makaledeki tavsiyeleri kullanarak çocuğunuzun ömür boyu diş hijyeni alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Diş macunu ve fırçalamaya ek olarak koruyucu diş hekimliği uygulamaları ile çürüklere karşı ekstra koruma sağlamak mümkündür.

Bunu beğen:

%d