Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Blog-2 » İmplant » İmplant Diş Takıldıktan Sonra Yemek Tüketimi

İmplant Diş Takıldıktan Sonra Yemek Tüketimi

diş implant taktıranlar

İmplant diş takıldıktan sonra yemek tüketimi sıklıkla merak konusu olmaktadır. İmplant diş tedavisi, bilindiği üzere eksik dişlerin boşluğuna yerleştirilen metal diş kökleridir. İmplant diş tedavisi, hem estetik diş tedavileri açısından hem de fonksiyonel açıdan birçok avantaj sağlar. Ancak implant diş taktırdıktan sonra, iyileşme sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri de yemek yemektir.

İmplant diş taktırdıktan sonra yemek yemek, iyileşme sürecini etkileyen önemli bir faktördür. İmplant diş taktırdıktan sonra, en az 2 saat boyunca hiçbir şey yememeniz ve içmemeniz gerekir. Bunun nedeni, anestezi etkisinin geçmesi ve kanamanın durması içindir. Ayrıca sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerden de uzak durmalısınız. Bunlar implant bölgesinde şişlik, ağrı ve implant iltihabı riskini artırabilir. İmplant bölgesinde meydana gelecek bu olumsuz durumlar implantın kaybedilmesine kadar gidebilir. İmplant diş ameliyatı sonrası dikkat etmeniz gerekenleri detaylı incelemek için yazımıza göz atabilirsiniz.

implant diş takıldıktan sonra yemek

İmplant diş taktırdıktan sonra yemek yemek için yumuşak ve kolay çiğnenebilen gıdalar tercih etmelisiniz. Örneğin yoğurt, peynir, yumurta, çorba, püre gibi besinler hem besleyici hem de implantlara zarar vermeyecektir. Ayrıca meyve suları, muhallebiler ve ekmeğin iç kısımları da implant sonrası beslenme için uygun seçeneklerdir.

İmplant diş taktırdıktan sonra yemek yemek için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da implant bölgesine baskı uygulamamaktır. Yani implant yapılan tarafın karşı tarafında çiğneme yapmalısınız. Aksi takdirde implantların oynaması veya zarar görmesi söz konusu olabilir.

implant diş taktıranlar

İmplant diş taktırdıktan sonra yemek yemek konusunda bu tavsiyelere uyduğunuz takdirde, iyileşme süreciniz daha hızlı ve sorunsuz olacaktır. İmplant dişlerinizin uzun ömürlü ve sağlıklı olması için de düzenli olarak ağız bakımınızı yapmayı ve diş eti hastalıkları açısından kontrollerinizi ihmal etmemeyi unutmayın.

İmplant diş taktıranların neler yaşadığını detaylı anlattığımız blog yazımıza göz atmak için tıklayın.

Bunu beğen:

%d