Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Blog-2 » Estetik Diş Hekimliği » Porselen Lamine İçeriği

Porselen Lamine Nedir?

yaprak porselen

Porselen lamine en çok tercih edilen estetik diş hekimliği uygulamalarından birisidir. Porselen lamine büyük oranda doğal bir cam seramik olan feldspat (feldispat) içermektedir. Ek olarak kullanılan bileşenler ise kuvars ve kaolindir. Feldspatın temel yapısı ise silika dioksit (%60-65) ve alüminyum oksitten (%20-25) oluşur ve amacına yönelik olarak farklı modifikasyonlarda kullanılabilirler.

Feldspat, ince ve yarı saydam olan lamine materyalinin doğal diş yapısını taklit etmesini sağlar. Porselen lamineler güçlü yapısı ile renk değişikliği, lekelenme, çizik ve kırıklara karşı oldukça dirençlidir. Bu özellikler sayesinde ağız içerisinde uzun süre dayaım gösterirler.

porselen lamine

Porselen Laminenin Avantajları

Porselen lamineler kullanım sebebi olan avantajarını içeriğindeli bileşenlere borçludur. Avantajlarını sıralamak gerekirse:

 • İdeal hijyen koşullarında uzun süre dayanım gösterirler
 • Diş yapısına benzer doğal görünümleri vardır
 • Yüzeyleri leke oluşumuna çok dirençlidir
 • Fiziksel dayanımları yüksektir
 • Dişler üzerinden aşındırma gereksinimi olmadığı için diş minesinin doğal bütünlüğü bozulmaz
 • Çok ince yapıda ( yaprak kalınlığında ) oldukları için diş üzerinde kalınlık yapmaz ve mine üzerine doğrudan yapıştırılabilir
 • Aşırı ince yapısı tek başına çok kırılgandır. Ancak diş üzerine güçlü yapıştırıcılarla uygulandıkları için ısırma kuvvetlerine karşı direnç kazanırlar. 
 • Diş dokularında herhangi bir kayıp oluşmadığı için ilerleyen zamanlarda oluşan memnuniyetsizlikleri gidermek kolaydır.
kaplama diş

Porselen Laminenin Dezavantajları

Porselen laminelerin yukarıda sayılan olumlu özelliklerine ek olarak bazı dezavantajları da vardır;

 • Diş üzerine yapıştırılan lamineyi çıkarmak çok güçtür. Dental Lazer veya tur motoru gibi özel aletler gereklidir.
 • Aşırı ince yapıda oldukları için özellikle bruksizm ( diş sıkma veya gıcırdatma ) varlığında ince kenarlarda kırıklar görülebilir. Bu nedenle diş sıkma-gıcırdatma şikayeti olan hastalara bu tedavi yöntemi önerilmeyebilir.
 • Yemek seçimine dikkat edilmediği takdirde aşırı gevrek – sert yemekler veya yemek içerisinden çıkan yabancı cisimler lamine yapısına zarar verebilir.

Hangi Durumlarda / Neden Porselen Lamine Tercih Edilmelidir ?

Porselen lamineler yapısında bulunan bileşenler sayesinde dişlerin doğal görünümünü mükemmel benzerlikte taklit edebilirler. Yüzeyi diş minesi kadar sert ve dayanıklıdır. Yarı saydam yapıları sayesinde ışığı güzel geçirir ve doğal bir görünüm sağlar. Diş yapılarında neredeyse hiç kayıp oluşturmadan estetik düzeltmeler yapmaya olanak verirler. Bu nedenle dişlerin tamamını saran kaplama dişlere güzel bir alternatiftir.