Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Çocuk Diş Hekimliği | Pedodonti

Çocuk Diş Tedavileri | Pedodonti

Süt dişleri, bebeklikten başlayıp ergenliğe kadar görev yapan geçici dişlerdir. Estetik ve fonksiyonel özellikleri nedeniyle en az daimi dişler kadar önemlidir ve süt dişi tedavilerinin eksiksiz yapılması gerekir.

Çocuklarda ilk diş muayenesi, bir dişin ağıza çıkmasından itibaren başlamalıdır. Bebeklikten itibaren ağız hijyeni uygulamalarının alıştırılması ve düzenli kontrollerin yapılması ömür boyu diş sağlığının önünü açar.

Çocuklarda diş travmaları, sanıldığından daha önemli sonuçlara neden olabilir. Genellikle darbe ile zarar gören dişlere diş hekimi kontrolünde müdahale edilmesi gerekir.

Koruyucu diş hekimliği, dişler sağlıklı iken önlem almayı ve özellikle diş minesini güçlendirmeyi hedefler. Zamanında yapılan koruyucu uygulamalar dişlerin uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Diş yer tutucu uygulamaları çoğunlukla erken süt dişi kaybı sonucu oluşan boşluğun korunması amacıyla yapılır. Alttan çıkacak daimi diş için bu boşluğun muhafaza edilmesi ve düzenlik aralıklarla takip edilmesi çok önemlidir.

Bunu beğen:

%d