Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Ortodontik Tedaviler » Şeffaf Plaklar

Şeffaf Plaklar ile Ortodonti

şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti

Telsiz Ortodonti Tedavileri ve Şeffaf Plaklar

Şeffaf plaklar dijital ortamda tasarlanan tedavi planı üzerinden kişiye özel olarak üretilen, seri halinde çıkarılabilir tedavi araçlardır. Yüksek estetik sağlar ve farkedilmesi güçtür. Dijital ortodonti planlamalarında tedavi daha tahmin edilebilir sonuçlar sağlar. Tüm tedavi basamakları önceden görülebilir ve online sistemler aracılığı ile paylaşılabilir. Eğri diş, ayrık diş, yamuk diş veya diş eksikliği gibi problemlerin neredeyse tamamı şeffaf plaklar ile çözüme kavuşturulabilir. 

 

Şeffaf plaklar ile tedavi planı net bir şekilde belirlendiği için kontrol aralıkları uzun tutulabilir. Esnek tedavi planı yurt dışında yaşayan, iş veya okul programı nedeniyle randevulara gelmekte zorlanan hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Dijital ortodontik planlama sayesinde birden fazla diş aynı anda hareket ettirilebilir ve böylece toplam tedavi süresi kısalır. Şeffaf plaklarda kontrol randevularının sıklığı ve toplam süre daha azdır. 

 

Şeffaf plaklar estetik görüntülerinin yanında temizleme kolaylığı da sağlamaktadır. Diş teli tedavisinde olduğu gibi dişlerin üzerinde gıda birikimine neden olan braketler yoktur, sadece tutucu estetik dolgu parçaları yerleştirilir. Yemeklerden sonra gıda birikme oranı normal dişlerle benzerdir ve fırçalama ile kolaylıkla temizlenir. Dişler üzerinde braket gibi çıkıntılı parçalar bulunmadığı için tahriş ve ağrı olasılığı nerdeyse yoktur. Yine diş teli tedavisinde sıklıkla görülen braketlerin kopması ve tedavinin aksaması gibi riskler yoktur.

 

Şeffaf plak tedavilerinde yeme-içme kısıtlılığı yoktur. Yemek zamanı plak geçici olarak çıkarılır ve besinler özgürce tüketilir. İçecekler için ise çoğu zaman plağı çıkarmanıza gerek dahi yoktur. Yapılan bilimsel çalışmalarda diş teli tedavisine göre şeffaf plaklarda diş eti rahatsızlıkları ve diş renklenmeleri ile çok daha nadir karşılaşılmıştır. 

 

Şeffaf plaklar tamamen görünmez yapıları sayesinde sosyal hayatta herhangi bir engel oluşturmaz, özel günlerinizde rahatlıkla tedavinize devam edebilmenizi sağlar. Arzu edildiği takdirde düğün, iş yemeği, mezuniyet ve davetler gibi özel günlerde ara verilebilir. Plaklar takılmadan rahatça yeme içme sağlanabilir. 

Şeffaf Plak Tedavilerinin Avantajları Nelerdir ?

 • Estetik görünüm 
 • Kolay kullanım
 • Kısa tedavi süresi
 • Konforlu, ağrıdan ve tahrişten uzak bir tedavi
 • Yeme – içme özgürlüğü
 • Yapay zeka destekli ön görülebilir tedavi sonucu
 • Dijital ortodonti planlaması

En Çok Tercih Edilen Şeffaf Plak Markası Hangisidir ?

Şeffaf plak tedavileri ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde icat edilmiştir ve 1999 yılından beri ortodontik tedavilerde kullanılmaktadır. Ülkemizde aktif olarak kullanılması 2015 yılından sonra gerçekleşmiştir. Avrupa ve Amerika pazarında şeffaf plak tedavileri üzerine çalışan sayısız firma vardır. Son yıllarda ülkemizde en çok Amerika üretimli Invisalign ve yerli üretim Orthero firmaları ön plana çıkmaktadır. 

Her tedavi yönteminde olduğu gibi burada da önemli olan doğru teşhis ve kişiye özgü tedavi planlamasıdır. Dijital ortodonti yöntemlerinde hekiminiz gerekli röntgen ve ağız içi muayenesi sonrası size uygun tedavi planı hakkında detaylı bilgilendirmeyi yapabilir. 

invisalign şeffaf plak

Invisalign Tedavisi

Invisalign, Align Technology tarafından üretilmiş bir Amerikan şeffaf plak markasıdır. Bu tedavi sistemi, 2023 yılı itibariyle ortalama 12 milyon hasta tedavisinde kullanılmıştır. 1998 yılında Amerika Gıda ve İlaç Kodeksi (FDA) tarafından insan sağlığına zararsız olduğu onayını almış ve 1999 yılından itibaren hasta tedavilerine başlamıştır. O yıllardan bu zamana kadar dünya çapında yaklaşık 100.000 diş hekimi bu tedavi sistemini kullanmaya başlamıştır. 

Invisalign, şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi alanında en gelişmiş yapay zeka alt yapısına sahip sistemdir. Müşteri hizmetleri, yazılım geliştirme ve idari işler, Align Technology’nin Kaliforniya’daki merkez binasında yürütülür. Yapay zeka destekli dijital tedavi planı Kosta Rika’da yapılır, online portal üzerinden ortodonti uzmanlarının incelemesine sunulur. Onaylanan hastaların plakları Meksika’daki üretim merkezinde üretilir ve buradan kargolanır. Böylece dünyanın her yerinde Invisalign plaklarının kalite standardizasyonu sağlanmış olur. 

Invisalign tedavisi Türkiye’de yalnızca ortodonti uzmanları tarafından uygulanır. Bu tedaviyi uygulayacak hekimlerin Align Technology tarafından gerçekleştirilen sertifikasyon programını tamamlamaları gerekir. 

 
orthero şeffaf plak

Orthero Tedavisi

Orthero, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu genç mühendisler tarafından geliştirilen Türk malı bir şeffaf plak markasıdır. 2014 yılında Avrupa’da en büyük, dünyada ise 3.sırada yer alan İTÜ Teknokent’te kurulmuştur. Orthero, kurulduğu tarihten beri dokuz farklı TUBİTAK ARGE projesine hak kazanmıştır. 2016 yılında aldığı büyük yatırımlarla yurt dışı pazarına açılarak 18 ülkede ve 14 farklı dilde hizmet veren global bir şirket olma ünvanına erişmiştir. 

Orthero, son yıllarda Türkiye’nin büyük atılımlarından birisi olan Sağlık Turizmi alanında da pay sahibidir. 40 farklı ülkeden gelen yabancı hastalara hizmet sağlayan doktorlarla çalışarak marka bilinirliğini giderek artırmaktadır. 

Şeffaf Plaklar ile Tedavi Süreci

 1. Şeffaf plaklar ile telsiz ortodontide tedavi süresi dişlerin durumuna göre değişmekle birlikte hafif ve orta bozukluk durumlarında 4-6 ay gibi kısa bir sürede sonuç alınabilmektedir. Daha karmaşık vakalarda 12-24 ay gibi ortalama tedavi süreleri söz konusudur. Kontrol randevularının sıklığı tedavi ihtiyacına göre ayarlanabildiği gibi iş veya okul hayatınıza göre kolaylıkla esnetilebilir. Genelde şeffaf plaklarda kontrol aralıkları 4-12 haftada bir olmak üzere değişiklik göstermektedir.
 2. Ortodonti tedavisi başlamadan önce ağız içerisinde mevcut bulunan çürük ve diş taşlarının temizlenmesi gerekir. 20lik diş çekimleri tedavi öncesinde planlanabilir. Şeffaf plaklar için ağız ölçüsü alındıktan sonra dişler üzerinde herhangi bir işlem yapılmamalıdır. Kişiye özel hassas üretim yapıldığı için plaklar mevcut diş formlarına göre üretilecektir. Kaplama diş veya implant diş gibi işlemler ortodontik tedavi sonrasında yapılabilir.
 3. Şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti tedavisinde hastalardan alınan dijital ağız içi ölçüler ve fotoğraf kayıtları aynı gün içerisinde üretici firmaya ulaşır. Kişiye özel tedavi planının hazırlanması, şeffaf plakların üretimi ve kargolanması yaklaşık 4-6 hafta gibi bir süreç almaktadır.
 4. Şeffaf plaklar kliniğe ulaştıktan sonra başlangıç randevusunda diş hareketini sağlayan ataçman parçaları (Estetik ve diş renginde dolgu maddesinden oluşan çıkıntılar) dişler üzerine yapıştırılır. İhtiyaç halinde çarpık dişler arasında yer kazanmak için minimal törpülemeler de başlangıç seansında yapılabilir. Daha sonra planlanan ikinci randevuya kadar gerekecek şeffaf plaklar teslim edilir.
 5. Şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti tedavisinin ilk günlerinde dişler üzerinde hafif sıkma veya baskı kuvveti hissedeceksiniz. Oluşan bu his diş hareketini sağlayan kuvvetler sonucudur ve kısa sürede alışma gerçekleşir.
 6. Bazı karmaşık diş durumlarında çenelerin kapanış ilişkilerini düzeltmek için elastik kullanımı gerekebilir. Ek olarak yine zorlayıcı vakalarda ortodontik mini vida kullanımı alternatifler arasındadır.
 7. Şeffaf plağınızı kaybetmeniz durumunda bir önceki plak setine geçerek doktorunuz ile iletişim kurmanız gerekir.
 8. Telsiz ortodonti tedavisi bittikten sonra tüm ortodontik diş tedavilerinde olduğu gibi dişlerin mevcut konumunu korumak ve geriye dönmesini engellemek amacıyla Pekiştirme Tedavisi uygulanır. Bunun için gece kullanılacak Koruyucu Plaklar ve Koruyucu Teller kullanılır. 
 9. Invisalign ile şeffaf plak tedavisi yapabilmek için ortodonti uzmanı olsa bile hekimlerin firma tarafından oluşturulmuş özel bir sertifikasyon sürecinden geçmeleri gerekir. 
 10. Şeffaf plak tedavilerinde planlama hekim tarafından kişiye özel olarak yapılmaktadır. Doğru ve kalıcı bir tedavi sonucu için mutlaka Ortodonti Uzmanı bir hekim tarafından tedavi yapılmalıdır.

Şeffaf Plak Tedavileri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Şeffaf plaklar ile yapılan telsiz ortodonti, dişlerin hafifçe hareket ettirilerek doğru konumlarına getirilmesini sağlayan bir tedavi çeşitidir. Bu yöntemde, dişlik olarak adlandırılan özel olarak tasarlanmış şeffaf plaklar kullanılır ve her plak, bir sonraki plakla değiştirilene kadar yaklaşık 7-10 gün boyunca takılır.

Ortodonti uzmanı tarafından hazırlanan özel plakların dişlere takılması ile başlar. Bu plaklar, dişlerin hareket etmesine yardımcı olan küçük tutuculara sahiptir ve plakların sırayla değiştirilmesiyle tedavi ilerler. Süresi dolan plağı kendiniz değiştirerek ilerleyebilirsiniz, her plak için kontrole gelmek gerekmez.

Tedavi ihtiyacına göre şeffaf plaklar ile yapılan telsiz ortodonti genellikle 6 ay ile 2 yıl arasında sürer.

Şeffaf plaklar, diş teli içermediği için ağrısızdır, ancak dişlerin hareket ettirilmesi sırasında hafif bir baskı hissedilebilir. Bu baskı diş hareketi için oluşan kuvvetten meydana gelir. Bu duruma kısa sürede alışma gerçekleşir.

Şeffaf plaklarla tüm diğer diş düzeltme tedavileri kadar başarılıdır. Ancak, tedavinin başarısı, ilk olarak hastanın tedaviye ne kadar sadık kaldığına bağlıdır.

Görünmez ortodonti tedavisi, diğer ortodontik tedavilere göre daha pahalı olabilir. Ancak, unutulmamalıdır ki bu fiyatlar karşılığında estetik ve hız satın alınmış olur. Kendi dişleriniz ile güzel bir gülüşe sahip olmak için tercih edilebilecek en konforlu tedavi yöntemidir.

Şeffaf plaklarla görünmez ortodonti tedavisi, ağız hijyenine ve tedavinin zorluğuna bağlı olarak herkese uygun olmayabilir. Tedavinin uygun olup olmadığını belirlemek için bir ortodonti uzmanına başvurulması önerilir.

Tedavi süresi dişlerin bozukluk durumuna göre olarak değişmektedir. Ortalama tedavi 4 ile 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Kontrol sıklıkları vakanın planlanmasına göre ayarlanabilir, rutin randevular 4-10 haftada bir olacak şekilde organize edilir.

Orthero tedavisi, dişlerin sağlıklı ve estetik bir şekilde sıralanması için oldukça etkilidir. Diğer ortodontik tedavi araçlarından hiç bir farkı olmaksızın klinik rutininde kullanılmaktadır. Fakat, tedavinin başarısı, hastanın tedaviye gösterdiği özen ile doğrudan alakalıdır.

Tedavi süresi vakaya göre değişmekle birlikte hafif, orta çapraşıklığı, dişler arası boşlukları olan ve diş çekimi planlanan vakalarda daha kısa olmaktadır.

Şeffaf plaklar ile estetik ortodonti tedavisi için uygun olan her vaka Orthero ile tedavi edilebilir. 

Tedavi için ölçü alınmadan önce bütün çürüklerin onarılması ve diş temizliğinin tamamlanması gerekmektedir. Çoğu vakada tedavi öncesinde 20 yaş dişlerinin çekilmesi tercih edilir. Dijital ölçü alındıktan sonra dişler üzerinde herhangi bir işlem yapılmamalıdır.

Bazı zor olgularda diş hareketlerine destek amaçlı geceleri takıp çıkartılabilen lastikler kullanılabilir.

Aktif olarak kullandığınız şeffaf plaktan bir öncekine geçerek, hekiminiz ile iletişime geçmeniz önerilir.

Orthero ile şeffaf plak tedavisinde ağız içerisindeki dişlerin durumu dijital ölçü cihazıyla kaydedilir. Sonrasında ortodonti uzmanı tarafından yürütülen bir üç boyutlu planlama süreci vardır. Planlama sürecinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Teknokent bünyesinde bulunan üretim tesisinde plaklar üretilir ve kargolanır. Başlangıç randevusunda dişlerin üzerine tutucu estetik dolgu parçaları(ataşman) yapıştırılır ve ilk plaklar ile aktif tedavi başlar.

Görünmez ortodontik tedavi bittikten sonra diğer bütün ortodonti yöntemlerinde olduğu gibi tedavinin kalıcılığını sağlamak amacıyla dişlerin iç tarafına çok ince koruyucular (retainer) yapılır. Bu koruyucunun sürekli ağzınızda kalması önerilir.

Invisalign tedavisi yapabilmek için hekimlerin öncelikle bir sertifika alması gerekmektedir. Invisalignda tedavi planı hekim tarafından yapılmaktadır. Tedavide düzgün ve doğru sonuç alınması için mutlaka tedavi uzman hekim tarafından yapılmalıdır.

Bunu beğen:

%d