Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya

Diş Yer Tutucu

diş yer tutucu

Diş Yer Tutucular Nedir ?

Bir süt dişi çok erken kaybedildiğinde, diş yer tutucular dişler arasındaki boşluğun kapanmasını engelleyen diş cihazlarıdır. Çıkarılabilir ve sabit yer tutucular dahil olmak üzere çeşitli türlerde kullanılırlar ve sipariş üzerine veya prefabrike olarak üretilebilirler.

Yer tutucular Nasıl Çalışır?

Daimi diş çıkana kadar dişler arasındaki boşluğu açık tutmak için yer tutucular kullanılır. Bu, eğri hizalanmaya veya komşu dişler tarafından aşırı sıkıştırılmaya yol açabilecek diş hareketini önlemeye yardımcı olur. Dişler arasındaki boşluk korunmazsa, kalıcı dişin düzgün bir şekilde sürmesi için yeterli yeri olmayabilir ve bu da bir takım diş sorunlarına neden olabilir.

Diş Yer Koruyucuları Ne Zaman Kullanırsınız?

Bir süt dişi, travma veya çürüme nedeniyle vaktinden erken kaybedildiğinde, yer tutuculardan yararlanılır. Kalıcı diş sürmeye hazır olmadan önce süt azı dişini veya kesici dişini kaybetmiş olan çocuklara sıklıkla önerilir.

Çocuk Dişlerinde Yer Tutucu Uygulamaları

  1. Çıkarılabilir yer tutucular: Akrilikten yapılmıştır ve kalan dişlerin etrafına sarılan tellerle yerinde tutulurlar. Temizlemesi basit olmalarına rağmen, sabit yer tutucular kadar verimli olmayabilirler.
  2. Sabit yer tutucular: Genellikle metalden yapılırlar ve dişlere yapıştırılırlar. Temizlemeleri daha zor olabilir ancak tek kullanımlık yer tutuculardan daha dayanıklıdırlar.

Diş Yer Tutucular Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ebeveynler, uygun diş dizilimini korumanın ve gelecekteki diş sorunlarını önlemenin yer tutucu tedaviler gerektirdiğinin farkında olmalıdır. Diş hekiminin ağız temizliği ve takip tedavisi ile ilgili tavsiyelerine uymalıdırlar. Ayrıca, ebeveynlerin yer tutucuların uzun vadeli bir çözüm olmadığını ve zaman içinde değiştirilmesi veya yükseltilmesi gerekebileceğinin farkında olmaları gerekir.

Bir süt dişi çok erken kaybedildiğinde, yer tutucular dişler arasındaki boşluğun kapanmasını engelleyen diş cihazlarıdır.

Daimi diş çıkana kadar dişler arasındaki boşluğu açık tutmak için yer tutucular kullanılır. Komşu dişlerde oluşabilecek bozulmaları ve devrilmeleri önlemeye yardımcı olur.

Bir süt dişi, kırık veya çürük nedeniyle çok erken kaybedildiğinde, yer tutucular kullanılır. Kalıcı diş sürmeye hazır olmadan önce süt azı dişini veya süt kesici dişini kaybetmiş olan çocuklara tavsiye edilir.

Çıkarılabilir yer tutucular ve sabit yer tutucular, yer tutucuların iki temel kategorisidir.

Hayır, yer tutucuların zaman içinde değiştirilmesi veya yenilenmesi gerekir çünkü bunlar uzun vadeli bir çözüm değildir.

Rutin diş muayenelerinin planlanmasını ve gerekirse yer tutucuda ayarlamalar yapılmasını içerebilecek uygun ağız hijyeni ve bakım sonrası için diş hekiminin talimatlarına uyulmalıdır.

Çocuklarda diş ve ağız dokuları büyümenin etkisiyle çok hızlı değişebileceği için yer koruyucu apareylerin belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Gereken ayarlamalar yapılmadığında yer tutucular işlevini kaybedebilir.

Bunu beğen:

%d