Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Estetik Diş Hekimliği » Diş Pırlantası

Diş Pırlantası | Diş Kristali

diş kristali pırlanta

Diş Elması nedir?

Bir dişe uygulanan bir diş elması, küçük bir imitasyon pırlantadır. Elmasların diş hekimi tarafından yerleştirilmesi dişlerin daha iyi ve estetik görünmesini sağlar. Dişin merkezi genellikle diş pırlanta uygulamasının yerleştirildiği yerdir. Diş pırlanta uygulaması dişleri beyazlatmak, aralarındaki boşlukları doldurmak veya küçük kırıkları düzeltmek için kullanılamaz. 

Diş Hekimliğinde Pırlanta Uygulaması

Diş pırlanta uygulanması çok kolay ve ağrısızdır. Dişin yüzeyi öncelikle diş hekimi tarafından temizlenir ve hazırlanır. Diş kristali daha sonra dental yapıştırıcı kullanılarak diş yüzeyine yapıştırılır. Yapıştırıcının kuruması için biraz beklendikten sonra uygulama tamamlanır.

Diş Pırlantasının Avantajları

Diş pırlantaları, diş estetiği için lüks bir alternatif olmanın yanı sıra birçok fayda sağlar. Diş kristali, diş estetiği için hızlı ve etkili bir alternatif sunar. Uygulama süreci hızlı ve ağrısızdır. Diş pırlantası aynı zamanda gerçek dişlerle uyumlu olduğu için doğal bir görünüm sunar. Kristal dişin bir diğer faydası da çıkartılabilir olmasıdır. Çeşitli diş estetiği alternatiflerini deneme olanağı, diş pırlantasının herhangi bir zamanda çıkarılmasıyla da mümkün olmaktadır.

Diş Elmasının Bakımı

Dental elması kullandıktan sonra dişleri normal şekilde fırçalamak gerekir. Diş hekiminin tavsiye ettiği gibi diş aralarını temizlemek için diş ipi kullanmak çok önemlidir. Dental pırlanta uygulandıktan sonra sert ve yapışkan yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Elmas Diş Fiyatı

Tedavi edilecek diş sayısı, kullanılan pırlantanın kalitesi ve boyutu, pırlanta fiyatlarını etkiler. Elmas diş ücretleri genel olarak dolgu ücretlerine yakındır.

Diş Pırlantası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diş pırlantaları genellikle herhangi bir diş sağlığı sorunu olmayan 18 yaşından büyük yetişkinlere verilir. Bununla birlikte, diş hekimi hastanın diş durumunu değerlendirecek ve diş kristali uygulamasının uygun olup olmadığına karar verecektir.

Diş hekimleri tarafından profesyonel bir şekilde yapıştırıldığı sürece, bir diş pırlantası oldukça dayanıklıdır. Yine de sert ve yapışkan yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Dental elmas uygulamasının ardından, uygun ağız hijyenini sürdürmek çok önemlidir.

Pırlanta dişleri yapıştırma prosedürü ağrısızdır. Diş yüzeyi hazırlandıktan sonra diş hekimi tarafından uygulama gerçekleştirilir. Sonuç olarak diş pırlantası yapıştırılırken herhangi bir rahatsızlık hissedilmez.

Diş kristallerini temizlemek için düzenli diş fırçalama kullanılabilir. Dental elması kullandıktan sonra diş hekimleri hastalarına dişlerini iyice fırçalamalarını ve diş aralarındaki boşlukları temizlemelerini tavsiye eder. Ayrıca yapışkan ve sert olan yemeklerden uzak durmak çok önemlidir.

Dental pırlanta uygulaması ağrısız bir işlemdir. Dental elmas yapıştırıcılar, diş yüzeyi hazırlandıktan sonra diş hekimi tarafından uygulanır. Uygulama sırasında herhangi bir rahatsızlık ya da acı hissedilmez.

Diş pırlantası kullanımının diş sağlığına olumsuz bir etkisi yoktur. Dental elmas yapıştırıcılar, diş yüzeyine yapıştırılırken dişin minesine zarar vermemek için dikkatli kullanılmalıdır. Ayrıca diş hekimi, diş kristalini uygulamadan önce uygun olup olmadığını belirlemek için hastanın diş sağlığını değerlendirmelidir.

Diş yüzeyi önce temizlenir ve hazırlanır. Elmas daha sonra dental kristal yapıştırıcı kullanılarak diş yüzeyine yapıştırılır. Yapıştırıcının kuruması için biraz beklendikten sonra uygulama tamamlanır.

Tek seansta diş pırlanta uygulaması bitirilebilir. Uygulanacak pırlantanın boyutuna ve dişin durumuna göre uygulama süresi değişebilir. Bununla birlikte, dental elmas uygulaması tipik olarak oldukça hızlı bir şekilde tamamlanır.

Yerleştirilecek pırlanta diş miktarı, kullanılan pırlantanın türü ve boyutu ve diğer değişkenler dental pırlanta fiyatlarını etkileyebilir. Diş pırlanta fiyatları tipik olarak diş dolgu ücretlerine yakındır

Diş pırlantaları genellikle herhangi bir diş sağlığı sorunu olmayan 18 yaşından büyük yetişkinlere verilir. Bununla birlikte, diş hekimi hastanın ağız içi durumunu değerlendirip uygun oluğ olmadığına karar verecektir.

Kozmetik diş müdahaleleri devletin sigorta kapsamında bulunmaz.