Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Estetik Diş Hekimliği » Estetik Dolgular

Estetik Diş Dolgu | Bonding

dental bonding

Estetik Dolgu | Bonding Nedir ?

Estetik diş dolgusu, genellikle kompozit bonding olarak adlandırılan yaygın bir kozmetik diş hekimliği prosedürü, dişlerinizin daha iyi görünmesini sağlamak için diş renginde bir kompozit reçine malzemesinin yapıştırılmasını içerir. Aşınmış, çatlak, renklenme ve şekil bozukluğu yaratan çeşitli diş problemleri bu minimal müdahale işlemi kullanılarak düzeltilebilir.

Estetik Dolguların Avantajları Nelerdir ?

 1. Görünümün iyileştirilmesi: Bonding dis dolguları, dişlerinizin görünümünü büyük ölçüde iyileştirerek size ışıltılı, doğal görünen bir gülümseme verebilir.
 2. Korumacı: Kaplamalar gibi daha radikal prosedürlere mükemmel bir alternatif olan estetik dolgular, çok az diş küçültme içeren veya hiç içermeyen minimal bir süreçtir.
 3. Hızlı ve basit: Çoğu dolgu tek bir ziyarette tamamlanabilir ve gerektiğinde yine tek randevuda bakımları yapılabilir.
 4. Uygun fiyatlı: Yaprak porselen veya zirkonyum diş gibi tedavilere göre uygun maliyetli bir kozmetik diş hekimliği prosedürüdür.

Estetik Dis Dolgusu Hangi Amaçla Kullanılır?

 1. Aralıklı diş tedavisi
 2. Boşluklu diş tedavisi
 3. Çarpık diş tedavisi ( Sadece sınırlı bir düzeyde)
 4. Kırık dis tedavisi
 5. Eksik diş tedavisi
 6. Ön diş çürük onarımı
 7. Lekeli diş ve renklenmiş dişler
 8. Sivri diş törpülenmesi
 9. Formu bozuk dişlerin düzenlenmesi

Estetik Diş Dolgusu Yapıştırma Süreci

 1. İnceleme: İlk randevunuzda estetik diş hekimimiz dişlerinizi inceleyecek ve sizinle beklentileriniz ve hedefleriniz hakkında konuşacaktır.
 2. Yüzey hazırlama: Yeterli bağlanmayı sağlamak için diş yüzeyi fiziksel müdahaleden mümkün olduğunca kaçınarak kimyasal yapıştırıcılarla hazırlanır.
 3. Şekillendirme: Kompozit dolgu tabakası yapıştırılmadan önce uygun şekil ve boyutta diş üzerinde hassas bir süreçte şekillendirilir.
 4. Yapıştırma: Estetik görünüm ve doğal bir form amacıyla şekil verilen dolgu tabakası özel bir ışık kullanılarak kürlenir ve sertleştirilir.
 5. Cila: Estetik dis dolgusu, pürüzsüz ve doğal bir yüzey elde etmek için parlatılır.

Estetik Dis Dolgusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bonding işlemi, dişlerinizin daha iyi görünmesi için diş renginde olan kompozit bir reçine maddesinin eklenmesini içeren bir kozmetik diş hekimliği prosedürüdür.

Kırık, çatlak, eksik, renkleşmiş ve biçimsiz dişler gibi çeşitli diş problemleri, bonding tedavisi ile çözülebilir. Ayrıca dişleri konturlamak ve dişler arasındaki boşlukları doldurmak için kullanılabilir.

Hayır, yapıştırma işlemi genellikle ağrısızdır. Dolgu işleminin minimal müdahaleci doğası ve hiçbir diş yapısının aşındırılmaması nedeniyle, genellikle anestezi gerekmez.

Estetik dis dolgularının uzun ömürlülüğü, ağız sağlığı, beslenme ve yaşam tarzı dahil olmak üzere bir dizi değişkenden etkilenir. Bonding dolgu işlemi doğru bakım ile 5-10 yıla kadar sürebilir.

Özellikle kahve, çay ve kırmızı şarap gibi lekeye neden olabilecek yiyecek ve içecekleri tüketirseniz, diş dolguları zamanla lekelenebilir veya rengi solabilir. Düzenli diş doktoru kontrolü ve diş temizliği ile renk değişikliği önlenebilir.

Ortalama bir bonding tedavisi seansı diş başına 30 ila 60 dakika sürer. Birkaç dişi tedavi etmek için tek bir seans genelde yeterli olmaktadır.

Estetik dis tedavisi sonrasında özel bir önlem alınmasına gerek yoktur ancak sert cisimleri ısırmaktan ve dişlerinizi bıçak gibi kullanmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca, uygun diş hijyenini sağlamak için dişlerinizi sık sık fırçalamak ve diş ipi kullanmak çok önemlidir. Aksi halde zaman içerisinde dolguların renklenmesi görülebilir.

Bonding tedavileri estetik diş tedavisi olarak görüldükleri için diş sigortası sıklıkla kapsamaz. 

 

Estetik diş dolgu fiyatları, tedavi edilen diş sayısı, kişisel beklentiler ve tedavinin karmaşıklığı  gibi faktörlerden etkilenir. Genel olarak konuşursak,zirkonyum diş kaplamalar gibi diğer diş estetiği prosedürlerinden daha ucuzdur.

Bonding dolgu dişe zarar vermeden sadece kimyasal yapıştırıcı ile yapıştırıldığı için rahatlıkla sökülebilir. Ancak estetik diş tedavileri sonrası kişiler sahip olduğu göz alıcı dişleri kaybetmek istemezler, bu nedenle dişlerin eski haline dönmesi pek de istenen bir sonuç değildir.

Bonding dolgular ve yaprak porselenler aynı estetik amaca hizmet eden seçeneklerdir. Estetik dolgular daha düşük maliyeti nedeniyle ilk tercih edilen seçenecek olur. Yaprak porselenler ise estetik diş hekimliğinin en üst noktasıdır; daha dayanıklı ve doğala yakın sonuçlar sağlar. Diş dolguları, kompozit materyalin doğası gereği hiç bir zaman porselenler kadar doğal ve sağlam bir yapıda olamazlar. Daha sık bakım isterler ve ilerleyen yıllarda tamamen yenilenmesi gerekebilir.

Estetik amaçlı uygulanan bonding tedavileri sigorta tarafından destek almaz.

Bunu beğen:

%d