Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Implant Dis Tedavileri » Hemen Diş İmplant

Hemen Diş İmplant Tedavisi

hemen implant diş

Hemen Implant Yerleştirme | Immediate Implant

Hemen implant tedavisi, eksik veya onarılamaz şekilde hasar görmüş dişleri değiştirmenin en hızlı ve en güvenilir yoludur. Sosyal ve profesyonel yaşamlarımız, dişlerimizin varlığı ve işlevinden büyük ölçüde etkilenir. Sonuç olarak, ağızda sağlıklı dişleri korumak her zaman birincil önceliktir. 

Tipik implant tedavilerinde dişler çekildikten sonra kemik dokusunun iyileşmesi ve boşlukları doldurması için uzun bir süre beklemek gerekiyordu. Modern diş hekimliği, implantın hızlı yerleştirilmesini ve doğru koşullar karşılanırsa dişlerin hemen yerleştirilmesini mümkün kılar.

Yetersiz kemik dokusu veya zaten iltihaplı bölgelerin implant ve kemik bağlantısını olumsuz etkileme potansiyeli nedeniyle, diş çekiminden hemen sonra implant yerleştirmek mümkün olmayabilir. Konuyla ilgili bilimsel araştırmalara göre başarılı implant yerleştirme, doğru teşhis ve tedavi yaklaşımına sahip olmakla doğrudan bağlantılıdır. Hızlı yükleme yani sabit dişleri hemen kullanabilme kapasitesi, implantın kemiğe yerleştirilmesinden hemen sonraki dönemdeki sağlamlığına bağlıdır. Bilimsel araştırmalar, dişlerini kaybetmiş kişilerin doğru teşhis ve tedavi rejimleriyle dişlerini hızla yeniden kazanabileceğini göstermiştir. Diş eksikliğinin tedavisinde dişsiz geçen günlerin sayısı giderek azalmakta ve tedavi seçeneklerinin sayısı artmaktadır.

Hemen Implant Tedavisinin Avantaj Sağladığı Durumlar Nelerdir ?

1. Tam dişsiz bir üst çenede, kemiğin durumuna göre 4-6 implant hemen sabit bir dişle onarılabilir.

2. Alt çenede tamamen diş eksikliği varsa, kemiğin durumuna bağlı olarak 3-4 implant veya ideal olarak 6 implant kullanılarak hemen sabit bir diş vidalanabilir.

3. Alt çene veya üst çenenin arka bölgelerinde sadece bir diş eksikliği varsa implant uygulamasından hemen sonra sabit dişler takılabilir.

4. Alt veya üst çenenin arka bölgelerinde çok sayıda diş eksikliği varsa en az 2 implanttan sonra sabit dişler hemen yerleştirilebilir.

5. Ön bölgede estetik diş yoksa hemen sabit dişler yerleştirilebilir. Ancak bu dişlerin karşı çenedeki dişlerle temas halinde olmaması gerekir.

Hemen İmplant Tekniğinin Dezavantajları Nelerdir ?

  1. Yeterli kemik seviyesi ve diş eti kalınlığı olmayan kişiler için uygun değildir
  2. Implantın kemiğe sağlıklı bir şekilde kaynaması riske girebilir

Hemen İmplant ve 1 Gunde Implant Aynı Şey midir ?

Hemen implant ve bir günde implant tedavileri sıklıkla karıştırılır.Aslında her iki yöntemde diş kaybı durumunda hızlı implant diş yerleştirilmesi amacıyla kullanılır. Hemen implant tekniği, diş çekimi sonrası implantın aynı seansta yerleştirilmesidir. Ağız içi şartlar izin veriyorsa geçici dişler yapılabilir. 

1 günde implant tedavisi, aslında hemen diş anlamına gelmektedir. Şartlar uygun olduğunda yerleştirilen implantların üzerine hemen sabit diş yapılır. Kemik seviyesi ve diş eti kalınlığı uygun olan dişsiz bölgelere de uygulandığı gibi çekilmesi gereken diş bölgesine de uygulanabilir.

Hemen Diş İmplant Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hemen implant, dişlerin çekilmesini takiben implantın aynı seansta yerleştirilmesi işlemidir. Diş çekilen bölgede kemiğin iyileşmesi beklenmez ve zaman kazanılmış olur. Bu teknik, diş kaybı durumunda hızlı ve etkili bir çözüm sunar. Ancak, diş çekimi ile implantın aynı seansta yapılması üzerine sabit dişin yapılabileceği anlamına gelmez.

İmeddiate implant tedavisinin fiyatları, diğer implant tedavilerine benzer seyreder. Bu, işlem sırasında kullanılan özel malzemeler ve ekipmanlar bazen ücret değişikliğine yol açabilir. Ancak, diğer implant tedavilerine göre zamandan tasarruf sağlar ve hastaların iş, okul ve diğer faaliyetlerine daha hızlı dönmesine olanak tanır.

Tüm implant tedavilerinin başarı oranı birbirine benzer bir durumdadır. Başarı oranı, implantların doğru şekilde yerleştirilmesine, ağız hijyenine ve düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidilmesine bağlıdır. 

Diş implant tedavilerinde bakım prosedürleri aynıdır. İmplantların kemiğe doğru şekilde kaynaması için, hastaların beslenme, diş fırçalama, diş ipi kullanma ve düzenli kontrole gitme alışkanlıklarını edinmesi gerekir. Ayrıca, implant cerrahilerinden sonra sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak da önemlidir.

Hemen implant tekniği, diş çekiminden sonra vakit kaybetmeksizin implantın yerleştirilmesidir. İlk olarak, diş hekimi çekilecek dişleri ve implantın yerleştirileceği bölgeyi inceler. Planlamanın ardından implantın yerleştirileceği bölgeye lokal anestezi uygulanır, dişler çekilir ve implant çene kemiğine vidalanır. Daha sonra mümkünse geçici dişler yerleştirilir.

Hemen implant, diş çektirmek zorunda kalan birçok hastaya uygulanabilir. Ancak, implantın yerleştirileceği bölgede yeterli kemik yoğunluğu ve diş eti kalınlığı olması gerekir. Bu nedenle herkes için uygun olmayabilir. Ayrıca, implant yerleştirilmeden önce diş eti enfeksiyonları, çürükler ve diğer diş problemleri tedavi edilmelidir.

Her tekniğin kendisine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Hemen implant tekniği, standart implant tedavilerine göre daha hızlı tamamlanır, hatta bazen hastaların aynı gün içinde geçici dişlere kavuşması bile sağlanır. Ancak, implantların sağlıklı olması için detaylı bir planlama gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle, hızlı implant, hemen vidalı diş veya immediate implant gibi teknikler hastaların durumuna göre önerilebilir. Standart implant tedavilerinde implantların kemik ile bütünleşmesi için daha uzun bir süreye ihtiyaç vardır.

İmplant cerrahisi korkutucu gelse de dolgu yaptırmak kadar kolaydır ve lokal anestezi uygulanır. Hastalar işlem esnasında herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmezler. İşlemden sonra birkaç gün ağrı veya sızlama yaşanabilir.

Çekilecek diş sayısına ve yerleştirecek implant sayısına göre işlemin uzunluğu değişmektedir. Genellikle bir implant cerrahisi 15-30 dk gibi bir zaman alır. Eğer geçici dişler planlandıysa bu dişlerin üretimi bir kaç saati bulabilir. Bazı durumlarda ertesi günlere kadar sarkabilir.

Hızlı implant yerleştirmeleri sonrası aşırı sıcak ve sert gıdalardan uzak durulması, diş fırçalama ve diş ipi kullanma gibi aüız hijyen uygulamalarına azami özen gösterilmelidir. İmplant tedavileri sonrasında ilk 48 saat içinde sigara kullanımı da iyileşmeyi olumsuz etkilemektedir.

Hemen implant tedavisi, hızlı diş implantı anlamına gelse de kemik ile sağlıklı bir şekilde kaynadıktan sonra normal yöntemlerle yerleştirilen implanttan farkı olmayacaktır. Diğer implant teknikleri ile benzer şekilde dayanıklıdır. Bir implant dişin başarısı doğru ve temiz bakımdan geçer.

Diş hastanesinde implant yaptıranlar da bildiği üzere ımplant tedavileri sigorta tarafından karşılanmaz. Dis implant uygulamaları gerekli sayı ve cerrahi işlem üzerinden ücretlendirilir.

Bunu beğen:

%d