Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Protez Diş Tedavisi » Hareketli Diş Protezler

Hareketi Diş Protezler

hareketli diş protez

Çıkarılabilir Diş Protezleri

Çıkarılabilir diş protezleri, belirli diş ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli biçimlerde üretilebilir. Ana türler şunları içerir:

 1. Tam Protezler: Damaklık olarak bilinen bu protezler, üst veya alt çenedeki tüm dişlerin yerini alır. Diş etlerine dayanan ve temizlik için çıkarılabilen diş eti renginde akrilik bir taban üzerine monte edilmiş tam bir yapay diş setinden oluşurlar.
 2. Kısmi Protezler: Kısmi protezler, bir veya daha fazla eksik dişin yerini almak için tasarlanmıştır. Destek için kalan doğal dişlere klipslenen diş eti renginde akrilik veya metal bir çerçeveye tutturulmuş çıt çıtlı diş protezleridir.
 3. Takma Dişler: Takma disler, kalan doğal dişlerin veya diş implantlarının üzerine oturan, ek stabilite ve destek sağlayan bir tam veya kısmi protez türüdür.
 4. İmmediate Protezler: Bunlar, diş çekildikten hemen sonra yerleştirilebilen, diş etleri ve kemik iyileşirken hastanın tam bir diş setine sahip olmasını sağlayan geçici diş protezleridir.

Hareketli Protez Dişlerin Avantajları Nelerdir ?

 1. Daha İyi Görünüm: Diş protezleri, eksik dişleri doğal görünümlü yapay dişlerle değiştirerek gülümsemenizi geri kazandırır.
 2. Geliştirilmiş İşlev: Takma diş protezleri, yanaklara ve dudaklara destek sağlayarak düzgün çiğneme ve konuşma yeteneğinizi geri kazanmanıza yardımcı olur.
 3. Uygun fiyat: Dental implantlar gibi diğer diş değiştirme seçenekleriyle karşılaştırıldığında, çıkarılabilir damak dişler genellikle daha uygun fiyatlı ve erişilebilirdir.
 4. Kolay Bakım: Bu protezler temizlik ve bakım için çıkarılarak uygun ağız hijyeni sağlanır.
 5. Özelleştirilebilir: Çıkarılabilir diş protezleri, özel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize uyacak şekilde özelleştirilebilir, rahat bir uyum ve optimum işlev sağlar.

Hareketli Protez Tedavi Süreci

 1. Tedavi Planlaması: Diş hekiminiz dişlerinizi ve ağız dokularınızı inceleyecek, röntgenlerini çekecek ve sizin için en uygun diş protezi tipini belirlemek için özel ihtiyaçlarınızı anlayacaktır.
 2. İzlenimler ve Kayıtlar: Diş hekiminiz, diş protezinizi imal etmek için bir model oluşturmak üzere ağzınızın ölçülerini alacak ve diğer gerekli kayıtları toplayacaktır.
 3. Üretim: Diş laboratuvarı, ağzınıza rahatça oturan ve etkili bir şekilde çalışan özel bir diş protezi oluşturmak için diş doktoru tarafından gönderilen model ve ölçü üzerinde çalışacaktır.
 4. Diş Takma ve Ayarlamalar: Diş hekiminiz diş protezinizi ağzınıza yerleştirecek, tam oturmasını sağlamak için gerekli ayarlamaları yapacak ve yeni dişlerinizin bakımını nasıl yapacağınıza dair öneriler verecektir.

Hareketli Dis Protezleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hareketli diş protezlerinin kullanım ömrü, kullanılan malzeme ve hastanın temizlik alışkanlıkları gibi faktörlere bağlıdır. Uygun bakım ile hareketli diş protezleri, değiştirilmeleri veya onarılmaları gerekmeden önce 5 ila 10 yıl veya daha uzun süre dayanabilir.

Diş protezlerinizin uzun ömürlülüğünü ve görünümünü korumak için, her gün yumuşak bir diş fırçası veya takma diş fırçası ve aşındırıcı olmayan bir protez temizleyici kullanarak temizleyin. Bükülmeye neden olabileceğinden sıcak su kullanmaktan kaçının. Diş etlerinizi, dilinizi ve kalan doğal dişlerinizi temizleyerek iyi bir ağız hijyeni sağlamak da önemlidir. Diş protezlerinizi nemli tutmak ve şekillerini korumak için gece boyunca suya veya protez ıslatma solüsyonuna bırakın.

Takma Diş protez fiyatları, protezin türü, kullanılan malzemeler ve çene yapısı gibi faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak, hareketli diş protezleri, diş implantları gibi diğer diş tedavi seçeneklerinden daha ekonomiktir.

Evet, hareketli diş protezlerini ilk kullanmaya başladığınızda kısa bir alışma süreci yaşamanız normaldir. Biraz rahatsızlık, konuşma güçlüğü veya ısırma şeklinizde değişiklikler yaşayabilirsiniz. Zamanla ağzınız yeni proteze uyum sağlayacaktır ve bu sorunlar çözülecektir. Devam ederlerse, ayarlamalar veya tavsiyeler için diş hekiminize danışın.

Çıkarılabilir diş protezleri, çok çeşitli yiyecekleri çiğneme ve tadını çıkarma yeteneğinizi geri kazanmak için tasarlanmıştır. Ancak yeni diş proteziniz ile yemeye alışmanız biraz zaman alabilir. Yumuşak yiyeceklerle başlayın ve daha rahat hale geldikçe yavaş yavaş daha sert veya daha zorlayıcı yiyeceklere geçin. Diş protezleri sıcaklığı algılama yeteneğinizi etkileyebileceğinden, sıcak yiyecek ve içeceklere karşı dikkatli olun.

Evet, takma diş protezleri genellikle diş kırılması veya protezin çatlaması gibi hasarlar durumunda tamir edilebilir. Hasarlı bir protezi takmaya devam etmek ağzınıza veya protezin kendisine daha fazla zarar verebileceğinden, herhangi bir hasar fark ederseniz mümkün olan en kısa sürede diş hekiminize danışmanız önemlidir.

Çıt çıt diş protezi, dişsiz bölgeleri doldurmak için kullanılan çıkarılabilir bir diş protezidir. Bu protezler, kısmi diş eksikliği durumudan kaybedilen fonksiyonu ve estetiği tekrar kazandırmak için kullanılır. Çıt çıt protezler, küçük metal kancalar veya hassas tutucular sayesinde ağız içinde kalan doğal dişler üzerinde kullanılabilir. Oturma yöntemi nedeniyle çıt çıt protez olarak adlandırılır.

Diş tedavisi amacıyla yapılan takma dişler özel kliniklerde ücretli yapılmaktadır. Sigorta tarafından ücret iadesi verilemez.