Akademya Nevşehir Diş Kliniği

nevşehir diş hastanesi akademya
Anasayfa » Protez Diş Tedavisi » İmplant Üstü Diş Protezler

İmplant Üstü Dis Protezler

implant üstü protez diş

Implant Destekli Dis Protezler

Implant destekli dis protezleri, eksik dişlerin yerine konulması ve gülüşünüzün yeniden kazanılması için dayanıklı ve doğal görünümlü bir seçenek sunar. Bu son teknoloji restorasyonlar, benzersiz stabilite ve uzun vadeli ağız sağlığı faydaları sağlayan diş implantları ile sabitlenir. 

İmplant Diş Protezlerinin Avantajları Nelerdir ?

 1. Sağlamlık: Implantat yani Dental implantlar, çene kemiği ile bütünleşerek diş protezi için güçlü ve stabil bir temel sağlar.
 2. Uzun Ömür: Uygun bakım ile diş implantları ve implant üstü protezleri onlarca yıl dayanabilir.
 3. Kemik Koruma: İmplant dişler, kemiği uyararak, yoğunluğunu ve şeklini koruyarak çenedeki kemik kaybını önlemeye yardımcı olur.
 4. Estetik: İmplant üstü diş protezleri, doğal dişlere çok benzer ve oldukça estetik bir restorasyon sağlar.
 5. İşlev: Kemik içi civata veya kemik içi vida gibi görev yapan bu protezler, konfor ve güvenlik sunarken etkili bir şekilde çiğneme ve konuşma yeteneğinizi geri kazandırır.

İmplant Üstü Diş Protez Çeşitleri

 1. Sabit Diş Implant Kaplama: Bir diş implantı, özel yapım bir diş kaplamasını destekleyerek tek bir eksik dişin yerini alır.
 2. İmplant Destekli Köprü: Bu protez, bitişik doğal dişlere dayanmak yerine destek için iki veya daha fazla diş implantı kullanarak arka arkaya birden fazla eksik dişi değiştirir.
 3. İmplant Destekli Protezler: Damaklık olarak da isimlendirilen bu protezler, çıkarılabilir veya sabit protezler için bir temel sağlayan diş implantları ile eksik dişlerin tamamının yerini alır.

Implant Destekli Protezler Nasıl Uygulanır ?

 1. Tedavi Planlaması: Diş hekiminiz dişlerinizi, diş etlerinizi ve kemik yapınızı inceleyecek, röntgen veya üç boyutlu diş filmi çekecek ve implant destekli diş protezlerinin sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için inceleyecektir.
 2. Diş İmplantının Vidalanması: Diş implantları çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilir. Bu işlem lokal anestezi desteği ile uygulanır.
 3. İyileşme ve Kaynaşma: Birkaç aylık bir iyileşme süreci, diş implantlarının çene kemiği ile kaynamasını sağlar. Bu süre zarfında geçici diş protez takılabilir.
 4. Diş Protez İmalatı: Ağzınızdan ölçü alınır ve bir diş laboratuvarı size özel implant üstü diş protezinizi oluşturur.
 5. Diş Takma: Diş hekiminiz, diş protezini diş implantlarına sabitleyerek rahat bir uyum ve düzgün işlev sağlayacaktır.

İmplant Üstü Protezler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Birçok kişi implant destekli diş protezini iyi bir çözüm olarak görse de herkes aday olmayabilir. Diş implantları, yetersiz kemik durumu olan veya kontrolsüz tıbbi rahatsızlıklara sahip bir hasta için iyi bir seçenek olmayabilir. İmplant destekli diş protezlerinin sizin için uygun bir seçenek olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız diş hekiminizle görüşmelisiniz.

Protez tipine, gerekli diş implantı miktarına ve bulunduğu bölgeye göre implant diş protezlerinin maliyeti değişmektedir. Genel olarak, implantat diş protezleri, geleneksel diş kaplama çözümlerinden daha pahalıdır, ancak uzun ömürleri ve uzun vadeli avantajları düşünüldüğünde fiyat avantajı sağlayabilirler. 

Hastanın genel sağlığı, takılan implantların sayısı gibi birçok faktör dis implant ameliyatından sonra iyileşmenin ne kadar süreceğini etkiler. Operasyon sonrası hissedilen ağrı ve rahatsızlık durumları 3-5 gün içerisinde yok olacaktır. Ancak implant disin tam anlamıyla kemiğe kaynaşması ve kullanılabilir hale gelmesi birkaç ay sürer. Hızlı bir iyileşme sağlamak için diş hekiminiz size ayrıntılı ameliyat sonrası bakım talimatları ve önerileri sağlayacaktır.

En az günde İki kez dis fırçalama ve dis ipi kullanma gibi iyi ağız hijyeni alışkanlıklarının yanı sıra diş hekimiyle rutin kontroller ve temizlikler planlamak, implant diş protezinizin bakımının önemli parçalarıdır. Dis tasi gelişimini önlemek ve dis etlerinizin ve kemiğinizin sağlığını korumak için diş implantları ve protezlerin etrafındaki alanı temizlemek çok önemlidir. İmplant destekli çıkarılabilir proteziniz varsa, diş hekiminizin talimatlarına göre temizlediğinizden ve sakladığınızdan emin olun.

İmplant diş protezleri hasar görmüş veya aşınmış ise değiştirilebilir veya sabitlenebilir. Diş protezinin diş implantlarından normal şekilde çıkarılması, ekstra bir ameliyat olmaksızın değiştirme veya onarım yapılmasını sağlar.

Dis implantı ameliyatı sırasında bölgeyi uyuşturan ve tedavi sırasında rahatsızlığı azaltan lokal anestezik yaygın olarak kullanılır. Operasyondan sonra geçici şişlik, ağrı veya morarma olabilir, birkaç gün içinde dokular normale döner. Ameliyattan sonra herhangi bir rahatsızlığın üstesinden gelmeye yardımcı olmak için dis hekiminiz reçetesiz ilaçlar önerebilir veya ağrı kesiciler için reçeteler yazabilir.

Diş hastanesinde yapılan implant diş tedavileri de dahil olmak üzere vidalı diş tedavileri sigorta tarafından karşılanmaz. Özel diş hastanelerinde yaptırılan implant dis tedavileri ücretlidir.

Bunu beğen:

%d